O Muzeum

Aktualności

Informator

Panorama Wnętrz

Galeria

Historia Kęt

Zabytki Kęt

Kontakt

Sobota, 20 kwietnia 2024


Ekspozycja mieszczańska:

Pomiędzy salą historyczną a częścią poświęconą sztuce znajduje się kącik mieszczański. Tę część ekspozycji zaaranżowano tworząc miniaturowe wnętrza saloniku i części "kredensowej". Jej wyposażenie składa się z mebli oraz przedmiotów codziennego użytku, pochodzących z kęckich domów.
Część salonowa mieści się w sklepionej kolebką wnęce. Głównym elementem wyposażenia jest XIX-wieczny komplet mebli o brokatowej tapicerce i rzeźbionych poręczach. Możemy tu oglądać m. in. portret burmistrza kęckiego Antoniego Hałatka autorstwa Józefa Pochwalskiego z 1927 r., gipsowe popiersie ks. Jana Dzierżonia z pocz. XX w., międzywojenne tkaniny dekoracyjne: kilim na ścianie, obrusy i serwety, instrumenty muzyczne: cytry i mandolinę oraz wiele domowych drobiazgów z wieków XIX i I poł. XX. Ciekawą grupę stanowią przedmioty związane z podróżą: skórzany sekwojaż, pudło na kapelusze i podróżna toaletka męska.
Po przeciwnej stronie, na drewnianym kredensie wyeksponowano przedmioty codziennego użytku m. in. serwis porcelanowy z Ćmielowa, zestaw sztućców w kasecie, naczynia szklane i fajansowe, maszynę do pisania, drewniane liczydło i fotografie kęczan z przełomu XIX i XX w. W tej części eksponowane są również inne elementy wyposażenia domu mieszczańskiego: piecyk węglowy tzw. "koza", konik na biegunach o główce rzeźbionej przez Stanisława Jarząbka (ok. 1900), parowóz wykonany przez Tadeusza Matusiaka w obozie jenieckim podczas II wojny światowej czy wiklinowy wózek z końca w. XIX. Na ścianach wiszą obrazy i oleodruki o sakralnej tematyce oraz domowe kropielniczki, często spotykane w dawnych domostwach.

<< POWRÓT