Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00-15:00
środa - 10:00-15:00
czwartek - 12:00-17:00
piątek - 10:00-15:00
sobota - nieczynne
niedziela - 10:00-14:00
Opłata za zwiedzanie Muzeum:
bilet normalny - 5,00 zł
bilet ulgowy - 2,50 zł
opłata za przewodnika - 15 zł
w niedzielę - wstęp bezpłatny
Kontakt:
67 Spotkanie przy armacie
2012-02-16
Sztandar poddano konserwacji w roku 2011, dzięki funduszom przyznanym przez władze Gminy Kęty w dotacji podmiotowej dla Muzeum. Prace trwały 3 miesiące.
Sztandar składa się z dwóch stron – białej, jedwabnej adamaszkowej z pięknymi haftami i wszytym obrazem przedstawiającym Jana Kantego, oraz czerwonej – jedwabnej pseudo adamaszkowej z herbem Kęt w centralnym punkcie. Prace renowacyjne prowadził zespół konserwatorów Pani Agata Mamoń (obraz) oraz Panie Magdalena Naruszewicz i Ewa Kalfas (tkaniny).
W trakcie spotkania Pani Magdalena Naruszewicz przedstawiła poszczególne etapy prac nad renowacją tkanin sztandaru. Słuchacze mogli poznać tajniki technik odnawiania tkanin oraz zawiłości pracy nad ich poszczególnymi elementami. Jak podkreśliła Pani Naruszewicz renowacja dzieł sztuki często przypomina pracę detektywa, a konserwator musi kierować się tym samym założeniem co lekarze „Po pierwsze nie szkodzić”.
Ciekawa sprawa wyniknęła przy konserwacji obrazu olejnego na płótnie przedstawiającego św. Jana Kantego z żakiem na tle architektury Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak poinformowała Pani Agata Mamoń obraz jest o wiele starszy od sztandaru. Pochodzi z I połowy XIX wieku i funkcjonował pierwotnie samoistnie lub stanowił część innego obiektu i zapewne posiadał krosno drewniane. W roku 1928 został powtórnie użyty jako część białego pola sztandaru. Niestety autor obrazu jest nieznany, jednak jak podkreśliła Pani Mamoń malarz musiał wykorzystać istniejące wyobrażenia Jana Kantego, zgodnego z jego tradycyjnym sposobem przedstawiania. Następnie słuchacze mogli krok po kroku zobaczyć sposoby postępowania z usunięciem zniszczeń i przywróceniem pierwotnego wizerunku obrazu.
Zgodnie z zaleceniami konserwacyjnymi sztandar będzie eksponowany na wystawie stałej muzeum w specjalnej dwustronnej gablocie, która pozwoli na pokazanie piękna sztandaru i zabezpieczenie przed szkodliwymi warunkami. Wszystkich ciekawych jak wygląda odnowiony sztandar zapraszamy do odwiedzenia muzeum w godzinach otwarcia.
Prezentacja technik renowacji tkanin | ||