Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00-15:00
środa - 10:00-15:00
czwartek - 12:00-17:00
piątek - 10:00-15:00
sobota - nieczynne
niedziela - 10:00-14:00
Opłata za zwiedzanie Muzeum:
bilet normalny - 8,00 zł
bilet ulgowy - 4,00 zł
opłata za przewodnika - 15 zł
w niedzielę - wstęp bezpłatny
Kontakt:
Jak to dawniej z elitami władzy bywało
2016-07-19
W czwartkowe popołudnie, 14 lipca br.,w ramach tegorocznych Dni Kęt, w sali kameralnej Domu Kultury w Kętach, odbyło się spotkanie historyczne zatytułowane „Elity władzy w Kętach w XIX w.”, wspólnie zorganizowane przez dwie samorządowe placówki kultury. Tematykę związaną z funkcjonowaniem miasta w XIX w., ze szczególnym uwzględnieniem przemian społeczno – gospodarczych, przedstawiła zgromadzonym dr Marta Tylza – Janosz. Dzięki badaniom, konsekwentnie prowadzonym przez placówkę, uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z najnowszym stanem wiedzy związanym z historią miasta i jego mieszkańcami, poczynając od początków XIX w.
Na początku, prowadząca przybliżyła, oparty na dokumentach z epoki, stan miasta po roku 1772, szczególną uwagę zwracając na pojawienie się w Kętach nowej grupy urzędników, którzy przybyli do miasta głównie ze Śląska Cieszyńskiego. Podkreśliła również negatywną rolę pożaru z roku 1797 r., kiedy to puste place, pozostałe po spalonych kamienicach, sprzedawano bo wielu kęczan nie było stać na stawianie nowych murowanych domów , których budowę nakazały władze cyrkularne. W dalszej części spotkania słuchacze poznali na jakich zasadach funkcjonowały ówczesne władze miejskie na przestrzeni 100 lat. Dzięki badaniom po raz pierwszy udało się odtworzyć i zaprezentować pełną listę burmistrzów miasta, w latach 1805-1867, których na urząd nominowały austriackie władze polityczne.
Dr Marta Tylza – Janosz przedstawiła również kim była grupa kęczan, która po 1867 r., czyli od czasu powrotu do wybierania władz miasta przez mieszkańców, zarządzała dość pokaźnym majątkiem miejskim. Szczególną uwagę poświęciła postaciom radnych oraz burmistrzów doby autonomii – Dworzańskim, Krzysztoforskim, Zajączkom, wraz z ich koligacjami rodzinnymi, statusem materialnym oraz karierami zawodowymi. Jednak, jak podkreśliła dyrektor kęckiego muzeum, jednym z bardziej interesujących burmistrzów, który doprowadził do podniesienia miasta, był zapomniany współcześnie Henryk Dołkowki, kupiec a w latach późniejszych znany i ceniony w kraju hodowca nowych odmian ziemniaków odpornych na różnego rodzaju choroby.
Z racji tego, że spotkanie miało formę nowoczesnej prezentacji multimedialnej z dużą ilością archiwalnych dokumentów i zdjęć prezentowanych osób, opowiadaną historię można było obejrzeć i dokładnie umiejscowić w miejskiej przestrzeni. To wszystko dzięki temu, że kęckie muzeum, nie tylko zabezpiecza eksponaty, ale i bada - w oparciu o dostępne i masowe archiwalia – wciąż nieodkrytą przeszłość miasta.
Prezentacja dr Marty Tylzy - Janosz w kęckim Domu Kultury | Fragment prezentacji multimedialnej | Zgromadzona publiczność |
Fragment prezentacji multimedialnej |