Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00-15:00
środa - 10:00-15:00
czwartek - 12:00-17:00
piątek - 10:00-15:00
sobota - nieczynne
niedziela - 10:00-14:00
Opłata za zwiedzanie Muzeum:
bilet normalny - 8,00 zł
bilet ulgowy - 4,00 zł
opłata za przewodnika - 15 zł
w niedzielę - wstęp bezpłatny
Kontakt:
Kolejne rekordy w Muzeum
2024-01-22
Rok 2023 był dla Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach pod wieloma względami wyjątkowy. Głównie za sprawą rekordowej wystawy „Kęty – między sacrum a profanum”. Ale to nie jedyna rzecz, którą warto tu przypomnieć.
Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie Działań Muzealnych była największym tego typu przedsięwzięciem w historii placówki. Budżet zadania wyniósł łącznie ponad 60 tysięcy złotych, a dzięki temu w kamienicy Rynek 16 zaprezentowano niezwykłe eksponaty: słynną kapę liturgiczną, która według przekazów miała być darem króla Sobieskiego dla Kęt, dzieła sztuki z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego czy pamiątki z kolegiaty uniwersyteckiej pw. św. Anny w Krakowie. Wydarzenie odbiło się szerokim echem w regionalnych i ogólnopolskich mediach, co także miało wpływ na rekordową frekwencję – między 22 października a 17 grudnia wystawę zwiedziło prawie 1800 osób!
„Kęty – między sacrum a profanum” była jedną z czterech wystaw, jakie Muzeum zorganizowało w 2023 roku. Pozostałe też miały swoją publiczność, a były to: wystawa artystyczna prac Ewy Partyki „Blisko – ludzie i miejsca”, plenerowa na Rynku „Wełniany świat – KENTEX” oraz wystawa posterowa sprowadzona z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego „Wincenty Witos – wystawa biograficzna”. Łącznie wszystkie muzealne wystawy (z ekspozycją stałą) zwiedziło 4312 osób. To oczywiście nie wszyscy odbiorcy naszych działań. Zorganizowaliśmy kilkanaście wykładów/prelekcji, w których wzięło udział 751 osób! Przez zajęcie sali na czas wystawy musieliśmy ograniczyć liczbę warsztatów – w 53 zajęciach wzięło udział 1054 uczniów i seniorów. Niesłabnącą popularnością cieszy się zwiedzanie pałacu w Bulowicach (w tym roku oprowadziliśmy tam rekordowe 786 osób) czy Noc Muzeum. Ta ostatnia przyciągnęła 517 osób, a zwiedzający podczas tej edycji – oprócz naszej placówki – mieli okazję zobaczyć Muzeum Matek Założycielek u Zmartwychwstanek, Izbę Młynarską Wojciecha Procnera w Nowej Wsi oraz Strzelnicę na Górce. Z proponowanych przez nas działań skorzystało więc ponad 7400 osób!
W 2023 roku realizowaliśmy dwa granty. O jednym już wspomnieliśmy, dotyczył wystawy „Kęty – między sacrum a profanum”. Drugi – „Wiek rewolucji. Lokalne kształtowanie się postaw patriotycznych i tożsamości narodowej w Kętach i okolicy w XIX wieku” – został dofinansowany z Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, a w obrębie tego zadania organizowaliśmy warsztaty, wykłady i konkurs literacki dla szkół. Obra projekty przyniosły kolejne muzealne wydawnictwa: wystawie towarzyszyła publikacja z tekstami pracowników muzeum i zaproszonych naukowców, a przedsięwzięciu „Wiek rewolucji...” pakiet edukacyjny. Ponadto wsparliśmy Towarzystwo Miłośników Kęt przy tworzeniu „Almanachu kęckiego”, pomagaliśmy przy jubileuszowych książkach koła pszczelarzy i OSP Łęki.
Można wymieniać inne przejawy działalności, które – mamy nadzieję – są kolejnymi krokami w ochronę i promocję lokalnego dziedzictwa: przejęcie od WUOZu zabytków znalezionych archeologicznych na terenie Kęt, udział w budowaniu aplikacji MonumentApp. Spoglądamy jednak w przyszłość, bo i ten 2024 rok zapowiada się równie ciekawie...
ŁG, Muzeum
podsumowanie 1 | podsumowanie 2 |