Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00-15:00
środa - 10:00-15:00
czwartek - 12:00-17:00
piątek - 10:00-15:00
sobota - nieczynne
niedziela - 10:00-14:00
Opłata za zwiedzanie Muzeum:
bilet normalny - 5,00 zł
bilet ulgowy - 2,50 zł
opłata za przewodnika - 15 zł
w niedzielę - wstęp bezpłatny
Kontakt:
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
2012-04-13
Państwo polskie sprawuje opiekę nad zabytkami, regulując te sprawy prawnie. Podstawowym dokumentem jest ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Ustawa ta określa narzędzia służące ochronie zabytków. Podstawową formą ochrony zabytków jest wpis do rejestru zabytków.
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach mieści się w jednej z trzech kęckich kamienic wpisanych do rejestru zabytków, mianowicie kamienicy Rynek 16. Kamienica ta została wzniesiona w I połowie XIX w. na planie prostokąta w zwartej zabudowie rynkowej. Jest to budynek trzytraktowy (trakt - część budynku zawarta między dwiema przeciwległymi pionowymi przegrodami budowlanymi /w zasadzie nośnymi/ lub między podporami, na których opierają się elementy przekrycia /stropu, sklepienia/, np. między ścianami działowymi lub rzędami słupów)z czteroosiową elewacją, nakryty dwuspadowym dachem. Ściany są murowane z kamieni i cegły. Kamienica jest jednym z pierwszych murowanych obiektów znajdujących się przy kęckim rynku. W trakcie prac remontowych prowadzonych w roku 1994 odkryto elementy historyczne sklepień, murów o wątku kamiennym i ozdobny, kamienny portal profilowany z przełomu XVIII i XIX w. Wszystkie te elementy są obecnie odkryte i można je oglądać podczas zwiedzania muzeum.
W Gminie Kęty do rejestru zabytków prowadzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie wpisanych jest 14 zabytków.
1. Bulowice:
a) Kościół p.w. św. Wojciecha [nr księgi rejestru A-690/M]
b) Pałac, park, [A-699/M]
2. Kęty
a) Układ urbanistyczny, [A-867/M]
b) Kościół p.w. św. Jana Kantego, [A-862/M]
c) Kościół paraf. p.w. śś. Małgorzaty i Katarzyny, cmentarz przykościelny, drzewostan, ogrodzenie, [A-860/M]
d) Zespół klasztorny SS. Klarysek: kościół, budynki mieszkalne i gospodarcze, ogród, mur ogrodzeniowy, [A-863/M]
e) Zespół klasztorny: kościół p.w Niep. Poczęcia NP Marii, klasztor OO. Reformatów, cmentarz przykościelny, mur z bramkami i kapliczkami - Stacjami Męki Pańskiej, [A-861/M]
f) Cmentarz komunalny, [A-864/M]
g) Podlasie Kęckie – kapliczka przydrożna z 30.09.1937 [A-1200/M]
h) Cmentarz żydowski,) [A-866/M]
i) Dom ul. Krakowska 3, d. poczta, [A-868/M]
j) Dom Rynek 16, [A-865/M]
k) Dom Rynek 25, [A-869/M]
3. Malec :
a) średniowieczny gródek stożkowaty otoczony stawem, (zabytek archeologiczny).
Więcej na temat rejestru zabytków
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został ustanowiony przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 roku i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym.
W Polsce ideą obchodów jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów, opiekunów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do opieki nad nimi.
W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim tym, którzy swoją pracą i działalnością przyczyniają się do ochrony i ratowania reliktów przeszłości. Życzymy, by praca ta dawała dużo satysfakcji, a ocalone dziedzictwo kulturowe świadczyło nie tylko o jego budowniczych, ale przede wszystkim o jego obrońcach.
Budynek Muzeum w Kętach. Kamienica z I poł. XIX w. wpisana do rejestru zabytków. |