Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00-15:00
środa - 10:00-15:00
czwartek - 12:00-17:00
piątek - 10:00-15:00
sobota - nieczynne
niedziela - 10:00-14:00
Opłata za zwiedzanie Muzeum:
bilet normalny - 8,00 zł
bilet ulgowy - 4,00 zł
opłata za przewodnika - 15 zł
w niedzielę - wstęp bezpłatny
Kontakt:
NOC MUZEÓW 2015
2015-05-19
Kolejna Noc Muzeów za nami.
W sobotę 16 maja bieżącego roku kęckie muzeum po raz czwarty wzięło udział w kolejnej już edycji Nocy Muzeów. W tej ogólnoeuropejskiej imprezie od kilkunastu lat aktywnie uczestniczą polskie muzea, galerie i inne placówki kulturalne. Co roku w trzeci weekend maja instytucje kultury zapraszają swoich gości na bezpłatne nocne zwiedzanie. Głównym celem imprezy, odbywającej się pod patronatem Rady Europy, jest popularyzacja muzeów oraz uatrakcyjnienie sposobów prezentowania przez nie swoich zbiorów.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Kętach były warsztaty rękodzielnicze, zatytułowane „Usłane różami”. Prowadziła je twórczyni ludowa pochodząca z Kęt – Pani Jadwiga Duchnicka. Uczestnicy warsztatów, wśród których znajdowali się dorośli jak i dzieci, mieli możliwość wykonania kwiatów z bibuły oraz krepiny. Na zajęciach można było własnoręcznie stworzyć różnokolorowe różane bukiety.
Przed warsztatami goście muzeum obejrzeli w sali wystaw czasowych film z serii „Muzeum Utracone”. Stworzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego specjalnie na tę okazję film dokumentował i prezentował wybrane obiekty z polskiej listy dóbr kultury, zaginione lub zagrabione w czasie II wojny światowej.
Kolejną atrakcją zorganizowaną w czasie tegorocznej Nocy Muzeum przez kęckie muzeum, było przeznaczone specjalnie dla dzieci tzw. „mroczne zwiedzanie”. Dzieci podzielone na dwie kategorie wiekowe, miały możliwość zwiedzania z przewodnikiem wystawy stałej. Nie było to jednak standardowe zwiedzanie. Najmłodsi zwiedzali muzeum w ciemności, mając do dyspozycji jedynie własne latarki. Oprócz „mrocznego zwiedzania”, można było także zwiedzić z przewodnikiem wystawę stałą kęckiego muzeum.
W trakcie zwiedzania goście mogli wypełnić „Łamigłówki Muzealne” w dwóch wersjach dla dzieci oraz dorosłych. Wypełnione łamigłówki można wrzucać do 24 maja bieżącego roku do specjalnej skrzynki, znajdującej się w muzeum. Wśród poprawnie wypełnionych łamigłówek zostaną rozlosowane trzy nagrody w postaci wydawnictw muzealnych.
W ramach tegorocznej Nocy Muzeów goście zwiedzali także barokowy osiemnastowieczny klasztor ojców franciszkanów w Kętach. Po budynkach klasztornych oprowadzali przewodnik z kęckiego muzeum wraz z ojcem gwardianem. Można było poznać dzieje liczącego trzysta lat klasztoru oraz dowiedzieć się czegoś na temat osoby jego fundatora – sędziego krakowskiego Andrzeja Żydowskiego. Następnie goście zwiedzali obiekty klasztorne, wśród których należy wymienić: kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny oraz dwie kaplice: św. Dydaka oraz Przemienienia Pańskiego. Niespodzianką dla zwiedzających było pokazanie przez Ojca gwardiana późnorenesansowej alabastrowej płaskorzeźby przedstawiającej Ukrzyżowanie. Na co dzień, to unikatowe dzieło sztuki sakralnej z końca XVI w., odrestaurowane w zeszłym roku w pracowni konserwatorskiej, przechowywane jest w skarbcu klasztornym. Goście mogli również wejść do miejsc, które zazwyczaj nie są udostępniane dla zwiedzających: na ambonę, chór czy do klasztornych podziemi, gdzie znajduje się karcer.
Dziękujemy wszystkim, którzy w tę sobotę znaleźli trochę czasu, by razem z nami świętować Międzynarodowy Dzień Muzeów, przypadający 18 maja. To dlatego od 1997 roku, w majowy weekend poprzedzający Dzień Muzeów, obchodzona jest "Europejska Noc Muzeów”.
Dyrekcja i pracownicy kęckiego muzeum składają podziękowania na ręce Pani Jadwigi Duchnickiej za prowadzenie warsztatów rękodzielniczych. Organizatorzy tegorocznej imprezy pragną też złożyć podziękowania gwardianowi klasztoru franciszkanów w Kętach Ojcu Bernardowi Janowi Potępie za możliwość zwiedzania obiektów klasztornych. Podziękowania za pomoc w zorganizowaniu tegorocznej edycji Nocy Muzeów należą się także wolontariuszom z Gimnazjum Powiatowego w Kętach z PZ Nr 11: Wiktorii Staszak, Iwonnie Gasidło, Iwonie Pająk, Pawłowi Gilkowi oraz ich opiekunce Pani Bernardzie Wadowskiej.
Andrzej Małysa
"Mroczne zwiedzanie" grupa młodsza | "Mroczne zwiedzanie" grupa młodsza | "Mroczne zwiedzanie" grupa młodsza |
"Mroczne zwiedzanie" grupa młodsza | "Mroczne zwiedzanie" grupa młodsza | "Mroczne zwiedzanie" grupa młodsza |
"Mroczne zwiedzanie" grupa młodsza | "Mroczne zwiedzanie" grupa starsza | Warsztaty "Usłane rózami" |
Warsztaty "Usłane rózami" | Pani Jadwiga Duchnicka, prowadząca warsztaty "Usłane rózami" | Warsztaty "Usłane rózami" |
Zwiedzanie wystaw stałych z przewodnikiem | Zwiedzanie wystaw stałych z przewodnikiem | Zwiedzanie klasztoru franciszkanów w Kętach |
Pracownik muzeum Pan dr Andrezj Małysa oprowadza podczas ziedzania klasztoru franciszkanów w Kętach | Zwiedzanie klasztoru franciszkanów w Kętach | Zwiedzanie klasztoru franciszkanów w Kętach |
Noc Muzeów Usłana różami 16 maja 2015 r. | Plakat Nocy Muzeów 2015 w Kętach |