Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00-15:00
środa - 10:00-15:00
czwartek - 12:00-17:00
piątek - 10:00-15:00
sobota - nieczynne
niedziela - 10:00-14:00
Opłata za zwiedzanie Muzeum:
bilet normalny - 8,00 zł
bilet ulgowy - 4,00 zł
opłata za przewodnika - 15 zł
w niedzielę - wstęp bezpłatny
Kontakt:
Obraz rzeką historii. Wystawa w muzeum
2019-11-19
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na wystawę prac Renaty Lichańskiej-Mleczko, „Obrazy rzeką historii”. Wernisaż już w środę, 4 grudnia.
Tak o swoim projekcie mówi autorka: Obecna wystawa to mój kolejny powrót z malarstwem do rodzinnych Kęt. Tym razem skupiłam się głównie na malowaniu miejsc w dolinie rzeki Soły, nieodzownie związanej z historią tego miasta.
Wspomnienia „mojej rzeki” z dzieciństwa stały się źródłem inspiracji i ważnym miejscem przeżyć, którym postanowiłam być wierna. Tęsknota za tym, co było oraz siła przeżyć związana z nieznaną jeszcze przyszłością została przelana „na płótno”.
Posługując się różnymi środkami wyrazu, podkreślając odmienność za pomocą światła i koloru, pokazałam miejsca po obu stronach Soły i ich atmosferę.
Renata Lichańska-Mleczko: artysta plastyk, członek Związku Polskich Artystów Plastyków - Sekcji Malarstwa w Warszawie. Urodziła się w 1962 roku w Kętach. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej. W 1982 roku otrzymała dyplom plastyczny z wyróżnieniem i uzyskała tytuł technika sztuk plastycznych. Kontynuowała naukę malarstwa pod okiem profesorów krakowskich szkół, m.in dyrektora Bronisława Leszczyńskiego. W następnych latach współpracowała z galeriami w Łodzi oraz ze Stowarzyszeniem Plastyków z Bielska-Białej. Uczestniczyła w sympozjach międzynarodowych, plenerach malarskich i happeningach artystycznych. Jej prace malarskie eksponowane były na wystawach w Polsce i poza jej granicami, m.in. na Litwie, w Syrii, we Włoszech, w Egipcie i Anglii. Czynnie uczestniczy w życiu artystycznym Małopolski i Śląska. W swoich pracach posługuje się własnym i charakterystycznym językiem malarskim, drobnymi i precyzyjnymi pociągnięciami farby olejnej na płótnie. W jej pracach można dostrzec fascynację czystością techniki akwarelowej, przewagę kolorystyki zimnej, świadome operowanie planami i światłem. Odbiorca jej obrazów odczuwa potrzebę głębokiej refleksji nad otaczającą rzeczywistością. Artystka prowadzi działalność w zakresie: malarstwo sztalugowe, pastele suche i olejne, rysunek, ilustracja książkowa, działania plenerowo-przestrzenne, kompozycja na szkle, kolaż i monotypia.
Wernisaż odbędzie się w środę 4 grudnia 2019 r. o godz. 18.00 w sali wystaw czasowych muzeum.
Wystawę można oglądać do 17 stycznia 2020 r.
Obrazy rzeką historii | Obrazy rzeką historii |