Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00-15:00
środa - 10:00-15:00
czwartek - 12:00-17:00
piątek - 10:00-15:00
sobota - nieczynne
niedziela - 10:00-14:00
Opłata za zwiedzanie Muzeum:
bilet normalny - 5,00 zł
bilet ulgowy - 2,50 zł
opłata za przewodnika - 15 zł
w niedzielę - wstęp bezpłatny
Kontakt:
Odpust ku czci św. Jana z Kęt - Święto Miasta
2012-10-19
Święty Jan Kanty.
W Kościele katolickim w dniu 20 października przypada wspomnienie liturgiczne św. Jana Kantego. Pochodzącego z Kęt świętego uznaje się za jednego z patronów Polski. Jest on również patronem Kęt, Krakowa, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz opiekunem profesorów, studentów oraz uczącej się młodzieży.
Jan Kanty przyszedł na świat w dniu 24 czerwca 1390 roku w Kętach, leżących w tym czasie na terenie Księstwa Oświęcimskiego. Według lokalnej tradycji urodził się w miejscu, gdzie w połowie XVII wieku wybudowano kaplicę pod jego wezwaniem, znajdującą się nieopodal najstarszego kęckiego kościoła parafialnego pw. św. Małgorzaty i Katarzyny. W rodzinnym mieście Jan Kanty został ochrzczony i spędził pierwszy okres swojego życia obejmujący 23 lata.
W 1413 roku przyszły święty opuścił Kęty i podjął naukę na Akademii Krakowskiej, odnowionej kilkanaście lat wcześniej przez króla Władysława Jagiełłę. Po uiszczeniu wpisowego wynoszącego 6 groszy, rozpoczął studia na Wydziale Sztuk Wyzwolonych. Ukończył je w 1418 roku, uzyskując tytuł magistra sztuk wyzwolonych. Prawdopodobnie przed rokiem 1421 Jan Kanty przyjął święcenia kapłańskie w kościele w Tuchowie. W latach 1421 – 1428 pełnił obowiązki rektora szkoły klasztornej bożogrobców w Miechowie, nazywanym często „polską Jerozolimą”. Po kilku latach Jan Kanty opuścił Miechów i wrócił na Akademię Krakowską, gdzie w 1429 roku został profesorem na Wydziale Sztuk Wyzwolonych. Jak napisał proboszcz kościoła św. Anny w Krakowie, ksiądz infułat Władysław Gasidło: „Działalność profesorska św. Jana Kantego przypada na czasy, w których Uniwersytet Krakowski staje się najgorętszym ogniskiem myśli filozoficznej w Polsce…”. Oprócz zajęć dydaktycznych ze studentami, Jan Kanty podjął na krakowskiej Alma Mater również studia teologiczne. Zwieńczeniem kolejnego kierunku studiów był tytuł magistra teologii, uzyskany ostatecznie w 1443 roku.
Profesor krakowskiej Akademii przez wiele lat pełnił obowiązki duszpasterza w kościele akademickim św. Anny w Krakowie, zasłynął przy tym jako wybitny wychowawca młodzieży. Poza pracą dydaktyczną i duszpasterską, Jan Kanty przez większość swojego życia zajmował się kopiowaniem traktatów filozoficznych najważniejszych ojców i doktorów Kościoła katolickiego, m. in.: św. Augustyna, św. Grzegorza Wielkiego czy św. Tomasza z Akwinu. Pozostawił po sobie 29 rękopisów, w których znalazły jego naukowe komentarze czy opinie. Według ustaleń badaczy uczony odbył co najmniej kilka pielgrzymek do Rzymu.
Jan Kanty zmarł w dniu 24 grudnia 1473 roku. Jego ciało złożono w kościele akademickim św. Anny w Krakowie, w miejscu gdzie za życia pełnił posługę duszpasterską. 27 września 1680 roku Innocenty XI ogłosił Jana Kantego błogosławionym. 16 lipca 1767 roku na mocy bulli Ecclesiam suam wydanej przez papieża Klemensa XIII kęczanin został ogłoszony świętym.
A. Małysa