Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00-15:00
środa - 10:00-15:00
czwartek - 12:00-17:00
piątek - 10:00-15:00
sobota - nieczynne
niedziela - 10:00-14:00
Opłata za zwiedzanie Muzeum:
bilet normalny - 8,00 zł
bilet ulgowy - 4,00 zł
opłata za przewodnika - 15 zł
w niedzielę - wstęp bezpłatny
Kontakt:
„Ratunku, pali się !” Nowa wystawa czasowa
2014-08-21
Muzeum w Kętach udostępniło dla zwiedzających kolejną wystawę czasową - „Ratunku, pali się!”, poświęconą historii Ochotniczych Straży Pożarnych w Kętach i okolicznych miejscowościach, na tle dziejów pożarnictwa w Galicji i II Rzeczpospolitej.
Wernisaż otwierający wystawę odbył się 10 czerwca. O godzinie 17 dźwięk syreny strażackiej hucznie zabrzmiał w murach Muzeum i obwieścił licznie zgromadzonym gościom otwarcie ekspozycji. Gości powitała dyrektor placówki dr Marta Tylza - Janosz, która przybliżyła kontekst powstania wystawy - 140 rocznicę założenia kęckiej OSP i złożyła podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, dzięki którym udało się zebrać tak pokaźną ilość eksponatów. Muzealni historycy dr Andrzej Małysa i Renata Bożek wprowadzili zebranych gości w tematykę Ochotniczych Straży Ogniowych, opowiadając o strażackim etosie, początkach pożarnictwa na polskich ziemiach i o wybitnej roli jaką w tej dziedzinie odgrywały Kęty i związani z tym miastem działacze i propagatorzy idei pożarniczej. Głos zabrali również: Prezes honorowy Zarządu Oddziału Gminnego OSP - RP Kęty i wieloletni jej kronikarz Jan Kanty Christ, który wspominał zasłużonych dla kęckiej straży druhów i Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP - RP w Kętach Bolesław Paw, w ciepłych słowach dziękując za poświęcenie wystawy strażakom.
Po nagrodzeniu mówców oklaskami, zebrani goście przystąpili do zwiedzania ekspozycji, która przyciągała uwagę i wzbudzała ciekawość zarówno wśród strażaków, jak i ludzi ze strażą niezwiązanych. Jedni i drudzy mogli zapoznać się z bogactwem informacji zebranych przez pracowników Muzeum i umieszczonych na barwnie ilustrowanych plakatach poświęconych historii pożarnictwa w Galicji i Kętach, zasłużonym działaczom, umundurowaniu strażaków, ich patronowi - św. Florianowi, sprzętowi gaśniczemu, czy też wierzeniom ludowym dotyczącym pożarów i walki z nimi. Podczas wernisażu można było obejrzeć również specjalnie na tę okazję przygotowany film w którym znalazły się zarówno dawne, jak i współczesne fotografie przedstawiające strażaków i ich działania, co wraz z towarzyszącą im nastrojową muzyką stanowiło przyjemną oprawę całego wydarzenia.
Wśród eksponatów największe zainteresowanie budziły strażackie mundury paradne i hełmy z przełomu XIX i XX wieku, przedwojenne prądownice, zabytkowe motopompy i drabina projektu Antoniego Szczerbowskiego - sekretarza Krajowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych we Lwowie, który swą pożarniczą działalność rozpoczynał w Kętach, przyczyniając się do organizacji kęckiej OSP na najwyższym poziomie. Szczerbowskiemu Muzeum poświęciło szczególnie dużo uwagi przedstawiając zachowane w muzealnych zbiorach pamiątki po nim - fotografie i listy do żony. Goście Muzeum mieli okazję poszukać nazwisk swoich krewnych na pamiątkowej tablicy powstałej z okazji 75lecia kęckiej OSP, jak również zobaczyć cenne źródła informacji na temat lokalnych Straży, min. Regulamin ogniowy miasta Kęty, Kronikę założycielską OSP w Łękach, Kalendarz strażacki za rok 1909, czy Dyplom honorowego obywatela miasta przyznany Edmundowi Krzysztoforskiemu - naczelnikowi kęckiej Straży, a następnie prezesowi na przełomie wieków XIX i XX.
Na wystawie zoastały zaprezentowane unikatowe eksponaty ze zbiorów Muzeum w Kętach oraz depozytów pozyskanych dzięki zaangażowaniu, zaprzyjaźnionych z muzeum kolekcjonerów i członków OSP z Kęt i okolic, w tym OSP z Wilamowic.
W tym miejscu chcielibyśmy podziękować serdecznie za pomoc w organizacji wystawy - Zarządowi OSP w Kętach, w szczególności Prezesowi OSP Zygmuntowi Karkoszce, Panu Janowi Wołoszynowi – Dowódca Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Kęty (dziękujemy za wspaniałą promocję wystawy), Panu Józefowi Szafranowi - Komendantowi ZG OSP Kęty, Zarządowi OSP Roczyny, Zarządowi OSP w Łękach oraz kolekcjonerom Panom: Janowi Christowi, Piotrowi Staneckiemu, Łukaszowi Szymańskiemu, Marcinowi Herokowi.
Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Zarządu OSP w Wilamowicach, szczególnie Panom Janowi Sztafińskiemu - Prezesowi OSP Wilamowice, Markowi Maciejczykowi oraz Józefowi Tecie za udostępnienie pięknych zbiorów z Izby pamięci.
Na wystawę szczególnie zapraszamy grupy szkolne, dla których przygotowaliśmy wiele atrakcji podczas zwiedzania, m. in. poćwiczymy musztrę, sprawdzimy jak to jest być strażakiem !
W trakcie wernisażu można było nabyć folder informacyjny związany z wystawą, z czego dochód przeznaczony będzie na konserwację sztandaru OSP w Kętach z 1924 roku. Folder można nabyć przez cały okres trwania wystawy - do 24 sierpnia 2014 roku w cenie 6 złotych.
Cena biletów wystawy tymczasowej: 2zł - ulgowy, 4zł - normalny, opłata za przewodnika - 15 zł
Bartłomiej Stelmach
Promocja wystawy przez Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP w Kętach