Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00-15:00
środa - 10:00-15:00
czwartek - 12:00-17:00
piątek - 10:00-15:00
sobota - nieczynne
niedziela - 10:00-14:00
Opłata za zwiedzanie Muzeum:
bilet normalny - 5,00 zł
bilet ulgowy - 2,50 zł
opłata za przewodnika - 15 zł
w niedzielę - wstęp bezpłatny
Kontakt:
Rok niejednego jubileuszu. Przygotowania do niezwykłej wystawy
2017-07-12
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach przygotowuje kolejną jubileuszową wystawę. Wernisaż zaplanowano na 24 września. Właśnie trwają intensywne prace nad jej kształtem i merytoryczną zawartością.
Organizowane przy okazji 740-lecia Kęt wydarzenie ma charakter wielowymiarowy. – Chcemy pokazać początki miasta, jego pierwotne formy i procesy zmian, jakie zachodziły za sprawą nadawanych praw i przywilejów – mówi kurator wystawy Renata Bożek.
Zwiedzający będą mieli więc okazję przyjrzeć się Kętom, które swą współczesną strukturę urbanistyczną (w centralnej części) zyskały już w drugiej połowie XIII wieku. Na wystawie pokażemy m.in. jedyny zachowany dziś oryginalnych dokument z 1391 roku, w którym książę Jan III Oświęcimski nadał Kętom prawa magdeburskie!
Ponowna analiza źródeł i żarliwe dyskusje prowadzone w trakcie prac nad wystawą doprowadziły pracowników do nowych wniosków i zmusiły w niektórych miejscach do zweryfikowania naszej wiedzy dotyczącej historii miasta.
Kształtowanie się struktur miejskich w ich początkowej fazie oraz kolejne procesy urbanizacji to jednak nie jedyny temat tej wystawy. W tym roku bowiem przypada również 150-lecie odnowienia samorządu terytorialnego w ramach zaprowadzenia tzw. Autonomii Galicyjskiej. W 1867 roku mieszkańcy głosowali w pierwszych wyborach powszechnych do Rady Miejskiej. Ustawa gminna z 1866 r. stworzyły podwaliny systemu dla wielu zadań, które samorządy realizują do dziś. – Podczas badań odkrycie goniło odkrycie – mówi dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach Marta Tylza-Janosz. – Udało się nam odtworzyć m.in. mapę budynków, w których władze miejskiej sprawowały swe urzędy, zlokalizowaliśmy mnóstwo domów rodzinnych kęckich włodarzy – dodaje.
Mamy nadzieję, że dla mieszkańców – pasjonatów lokalnej historii organizowane przez Muzeum w Kętach wydarzenie będzie doświadczeniem niezwykłym, zwłaszcza w kontekście nowych ustaleń, faktów i formy – wystawa będzie miała charakter interaktywny. Trwają prace nad folderem, który ukaże się w dniu wernisażu. Więcej informacji wkrótce.
W przygotowaniu wystawy analizujemy m.in. poszczególne mapy |