Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00-15:00
środa - 10:00-15:00
czwartek - 12:00-17:00
piątek - 10:00-15:00
sobota - nieczynne
niedziela - 10:00-14:00
Opłata za zwiedzanie Muzeum:
bilet normalny - 8,00 zł
bilet ulgowy - 4,00 zł
opłata za przewodnika - 15 zł
w niedzielę - wstęp bezpłatny
Kontakt:
W pobliskich Kętach czar świętych zaklęty…
2013-11-08
Jak zawsze przysłano nam relację ze spotkania. Przy tej okazji dziękujemy bardzo Zgromadzeniu Sióstr Zmartwychwstanek w Kętach za możliwość zwiedzenia kaplicy...
W pobliskich Kętach czar świętych zaklęty…
Kółko Regionalne z wizytą w Kętach
7 listopada 2013 roku kolejny raz odkrywaliśmy Kęty. Czas zatrzymany w kamieniu. Tradycja i współczesność wśród żyjących. Również tym razem tajemnice tej miejscowości odkrywał przed nami nasz dobry znajomy – pracownik kęckiego muzeum, Pan Andrzej Małysa. Mogliśmy nie po raz pierwszy przekonać się o prawdziwości starego przysłowia : „Cudze chwalicie. Swego nie znacie. Samie nie wiecie, co posiadacie”.
Wraz z opiekunami: Panią Urszulą Warmuz – Raś i Panem Kazimierzem W. Nowakowskim na początek udaliśmy się do klasztoru Sióstr Zmartwychwstanek. W kaplicy podziwialiśmy dzieła Stanisława Jarząbka, wsłuchiwaliśmy się w ciekawe informacje dotyczące historii i sztuki. Słuchaliśmy także o męczennicy – Siostrze Alicji Kotowskiej, której relikwie znajdują się w tej kaplicy. Tu również poznaliśmy Siostrę Katarzynę. Mogliśmy dowiedzieć się o życiu Sióstr. Słuchaliśmy, jak różnorodnymi posługami zajmują się Siostry. O różnicach między nimi a Siostrami Klaryskami, które odwiedziliśmy wiosną. Pytaliśmy również, dlaczego Siostra nie została żoną, matką tylko wstąpiła do tego klasztoru. Tym bardziej, że pochodzi z diecezji siedleckiej. Na koniec naszego spotkania z Siostrą Katarzyną otrzymaliśmy życzenia, abyśmy słuchali głosu Jezusa. to, czego od nas chce a wówczas będziemy szczęśliwi. Dziękujemy za osobiste refleksje i życzenia. Zwiedziliśmy również muzeum znajdujące się w domu sióstr.
W drodze na cmentarz zatrzymaliśmy się przy jednej z dwu kęckich, XIX - wiecznych kaplic Bożej Męki znajdującej się przy zabytkowej alei starych lip. Znajduje się na niej jedyna, zachowana z ośmiu wykonanych płaskorzeźb. Przed ponad 200 letnim cmentarzem Pan Andrzej przypomniał nam historię sposobów grzebania zmarłych oraz historię kęckich cmentarzy. Następnie odwiedziliśmy groby znaczących Kęczan. My szczególną cześć oddaliśmy poległym legionistom I Kadrowej przy ich pomniku z pięknym orłem a także powstańcom styczniowym przy starym krzyżu im poświęconym. Odmówiliśmy za nich oraz w podzięce modlitwy za zmarłych. To szczególny czas dla takiej pamięci: jeszcze obchodzimy rok powstania styczniowego. Kilka dni temu obchodziliśmy święto wszystkich świętych. Za kilka dni będziemy obchodzili rocznicę odzyskania niepodległości. W naszej szkole uczcimy ja już jutro uroczystym apelem. Wielu z nas bierze udział w jego przygotowaniu. W piękny jesienny wieczór przyszło nam wracać do naszych domów.