Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00-15:00
środa - 10:00-15:00
czwartek - 12:00-17:00
piątek - 10:00-15:00
sobota - nieczynne
niedziela - 10:00-14:00
Opłata za zwiedzanie Muzeum:
bilet normalny - 5,00 zł
bilet ulgowy - 2,50 zł
opłata za przewodnika - 15 zł
w niedzielę - wstęp bezpłatny
Kontakt:
Wernisaż wystawy czasowej „Stoimy tu na odpoczynku”. I Brygada Legionów w Kętach
2015-01-28
Wernisaż wystawy czasowej „Stoimy tu na odpoczynku”. I Brygada Legionów w Kętach
W niedzielę 25 stycznia bieżącego roku odbył się w kęckim muzeum wernisaż wystawy czasowej zatytułowanej „Stoimy tu na odpoczynku”. I Brygada Legionów w Kętach. Wystawa jest poświęcona jubileuszowi setnej rocznicy pobytu Legionów Polskich w Kętach i okolicznych miejscowościach.
W godzinach popołudniowych 24 stycznia 1915 roku do miasta położonego nad Sołą przybyła jednostka, dowodzona przez brygadiera Józefa Piłsudskiego. Miesiąc wcześniej polska brygada wzięła udział w czterodniowej batalii stoczonej pod Łowczówkiem, wsi znajdującej się niedaleko Tarnowa. W tym krwawym boju poległo, bądź odniosło rany prawie 500 legionistów. Po bitwie pod Łowczówkiem, austriackie dowództwo postanowiło skierować wykrwawione oddziały legionowe na kilkutygodniowy odpoczynek do Kęt. Pobyt brygady Piłsudskiego na ziemi kęckiej trwał ponad miesiąc od 24 stycznia do końca lutego 1915 roku. O tych niezwykle ważnych wydarzeniach w historii Kęt, opowiada właśnie wystawa przygotowana przez muzeum.
Przed oficjalnym otwarciem wystawy, goście mogli zobaczyć fragmenty filmu dokumentalnego, zatytułowanego Sztandar wolności. W nakręconym w 1935 roku obrazie, została przedstawiona cała epopeja Legionów Józefa Piłsudskiego w czasie I wojny światowej, w tym pobyt w Kętach. Następnie goście udali się do „Biura werbunkowego”, gdzie każdy mógł „zaciągnąć się” do Legionów, otrzymując od „oficera werbunkowego” Andrzeja Małysy „Kartę wojskową” z pieczęcią Komendy placu w Kętach.
O godzinie 16.00 rozpoczął się wernisaż wystawy. Wszystkich zebranych powitała Dyrektor Muzeum dr Marta Tylza – Janosz, podkreślając ogromną wagę wydarzeń, które rozegrały się sto lat temu. Wspomniała, że pobyt I Brygady był czymś niezwykle nobilitującym i zaszczytnym dla mieszkańców Kęt oraz okolicznych wsi. Dodała, że to właśnie tutaj narodziło się tak naprawdę Wojsko Polskie. Podziękowała wszystkim depozytariuszom, którzy swoimi darami bardzo wzbogacili wystawę, a w szczególności Panom: Janowi Kantemu Christowi, Tadeuszowi Dryi, Tomaszowi Kałuży, Zbigniewowi Kurnikowi, Krzysztofowi Neściorowi oraz Zgromadzeniu Sióstr Zmartwychwstanek w Kętach.
Następnie Dyrektor oddała głos kuratorom wystawy. Pierwszy z nich dr Andrzej Małysa podkreślił, że pobyt polskiej jednostki w Kętach i okolicach, miał dla jej dalszych losów ogromne znaczenie. To właśnie tutaj żołnierze Piłsudskiego mogli odpocząć po trudach kampanii zimowej 1914 roku, zakończonej krwawym bojem pod Łowczówkiem. W mieście od pierwszych miesięcy wojny funkcjonowała dobrze zorganizowana baza szpitalna, w której ranni i chorzy żołnierze mogli powrócić do zdrowia. Szpitale wojskowe znajdowały się w budynkach Szkoły Powszechnej, Seminarium Nauczycielskiego oraz w kęckich klasztorach Ojców Reformatów oraz Sióstr Zmartwychwstanek. Według niego pobyt Legionistów w galicyjskim miasteczku na początku 1915 roku, był bardzo ważnym przystankiem nad drodze Piłsudskiego, wiodącej do niepodległości Polski w listopadzie 1918 roku.
Drugi z kuratorów Pani Renata Bożek, przedstawiła główne założenia wystawy, która składa się z dwóch części. W pierwszej części ekspozycji zostało ukazane miasto: jego władze, przestrzeń miejska, struktura społeczna i narodowa mieszkańców. W drugiej części wystawy omówione zostały zagadnienia związane bezpośrednio z pobytem I Brygady w Kętach. Zwróciła również uwagę na unikatowe i cenne eksponaty, pochodzące z okresu I wojny światowej: fotografie legionistów, militaria, czy inne wartościowych pamiątki, wśród których warto wymienić wyjątkową tablicę legionową z 1916 r., wykonaną dla miasta w celu pozyskania funduszy dla wdów i sierot po poległych legionistach. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni do „legionowej herbaciarni”, by przy kawie i herbacie oraz wydanej gazecie „Jednodniówce” oddać się rozmowom o tym, jak to 100 lat temu w Kętach było ładnie…
Wszystkich chętnych zapraszamy do obejrzenia wystawy w godzinach otwarcia muzeum do dnia 8 marca 2015 roku. Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne, w przypadku grup zorganizowanych koszt wynajęcia przewodnika wynosi 15 zł.
Serdecznie zapraszamy!
Muzeum w Kętach
Zdj. A. Christ | Zdj. A. Christ | Zdj. A. Christ |
Zdj. A. Christ | Zdj. A. Christ | Zdj. A. Christ |
Zdj. A. Christ | Zdj. A. Christ | Zdj. A. Christ |
Zdj. A. Christ | Zdj. A. Christ |