Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00-15:00
środa - 10:00-15:00
czwartek - 12:00-17:00
piątek - 10:00-15:00
sobota - nieczynne
niedziela - 10:00-14:00
Opłata za zwiedzanie Muzeum:
bilet normalny - 8,00 zł
bilet ulgowy - 4,00 zł
opłata za przewodnika - 15 zł
w niedzielę - wstęp bezpłatny
Kontakt:
"Wyzwolenie bez wyzwolenia" - wykład dr hab. Lecha Krzyżanowakiego
2020-02-13
O dylematach związanych z końcem wojny, nadziejach na pomoc w wyjściu spod okupacji hitlerowskiej i różnych perspektywach wydarzeń z początku 1945 roku opowiadał podczas 98. „Spotkania przy armacie” dr hab. Lech Krzyżanowski. Prelekcja odbyła się 11 lutego w sali wystaw czasowych kęckiego muzeum.
Prelegent zwracał uwagę na rozbieżności w rozumieniu słowa „wyzwolenie” oraz zróżnicowaniu narracji historycznej i regionalnej: „Czasami bywa tak, że nawet historia jednostkowa nie będzie się wpisywać w ogólny nurt opisu historycznego. I to też będzie wpływać na tego typu rozważania - czy mamy do czynienia z wyzwoleniem czy nie”- mówił dr hab. Krzyżanowski, wskazując desperację ludności wyczekującej pomocy w pozbyciu się okupanta.
Wskazał również na wszystkie czynniki, jakie sprawiały, że życie pod koniec hitlerowskiej rzeczywistości nie było łatwe. Niejednokrotnie, działania, które miały za zadanie ułatwić przeżycie w na terenach wcielonych do III Rzeszy, stawały się po wojnie przyczyną kolejnego ucisku.
Spotkanie zgromadziło ponad 50 osób. Wszyscy zostali przywitani przez nowego dyrektora placówki Łukasza Gieruszczaka. Poza pierwszym zastępcą burmistrza gminy Kęty Rafałem Ficoniem, oraz przewodniczącym rady miejskiej Marekiem Nyczem, obecne były również Alina Nowak – dyrektorka liceum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kozach, Beata Nycz – sołtyska Hecznarowic i Dorota Mleczko – dyrektorka Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Udział w wykładzie wzięli również: Zbigniew Kurnik – Grupa operacyjna Kety, Marcin Dziubek – prezes towarzystwa Miłośników Bielan, Janusz Kruczała – radny Rady Miejskiej w Kętach i sołtys Bulowic, a także Anna Chowaniak - przewodnicząca rady programowej muzeum. Nie zabrakło również sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Kętach, przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz środowisk nauczycielskich, a także reprezentantów Bractwa św. Jana Kantego.
Na kolejne, 99. „Spotkanie przy armacie” muzeum zaprasza 10 marca o godz. 18:00. Gościem cyklu będzie Marcin Dziubek, który przybliży historię ukazaną w swojej najnowszej książce „Niezłomni wrześniowych dni. Losy Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim””.
98. Spotkanie przy armacie | Dyrektor Muzeum Łukasz Gieruszczak wita przybyłych gości | 98. Spotkanie przy armacie |
98. Spotkanie przy armacie | Podziękowania na ręce prelegenta | dr hab. Lech krzyżanowski w czasie 98. 98. Spotkania przy armacie |