Muzeum w Kętach

Sklepik muzealny – Publikacje

W naszym sklepiku muzealnym oferujemy również wyjątkowe publikacje, które pozwalają lepiej poznać historię Kęt, odkrycia archeologiczne oraz lokalne dziedzictwo. To propozycje zarówno dla pasjonatów historii, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z przeszłością naszego regionu. Zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą wydawniczą!

Na szlaku. Archeologiczne odkrycia z Kęt Podlesia

Publikacja towarzysząca wystawie o tym samym tytule zorganizowana przez Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach w dniach 11.05-4.08.2024 r. Odnosi się do odkryć archeologicznych dokonanych przez Tomasza Pudełko w latach 2022-2024 na terenie Kęt Podlesia. Poza perspektywą archeologiczną w publikacji ujęto kontekst historyczny: zabytki pochodzą z kęckiego lasu, przez który przebiegała „stara droga bielska” – odcinek odnogi głównego szlaku łączącego od średniowiecza Kraków ze Śląskiem. A zatem sieć drożna i podróżowanie to jeden z tematów tego wydawnictwa. Kolejnym jest eksploatacja miejskiego lasu przez kęckich mieszczan i mieszkańców okolicznych wsi.
Spis treści:
Wstęp
Łukasz Gieruszczak „Co archeologia mówi o Kętach?”
Łukasz Gieruszczak „Odkrywca: Tomasz Pudełko”
Tomasz Pudełko, Bogusław Chorąży „W poszukiwaniu zaginionych dróg. Uwagi na marginesie projektu badań archeologiczno-poszukiwawczych w rejonie Kęt Podlesia”
Łukasz Gieruszczak „Stara droga bielska”
Paula Wojewodzic „Jak podróżowano w średniowieczu i u progu epoki nowożytnej?”
Łukasz Gieruszczak, Paula Wojewodzic „Burgewald: bukowy las kęckich mieszczan”
Łukasz Gieruszczak, Agnieszka Żydzik-Białek „Konserwacja: dylematy, przebieg i efekt”
„Inne (wybrane) obiekty odkryte przez Tomasza Pudełko”
Wybrana Bibliografia

Stron: 64, format A5, cena: 10,00 zł

Almanach Kęcki nr XXVI (2022)

Nowy numer kęckiego rocznika liczy 330 stron. Bartłomiej Jurzak pisze o reformacji na ziemi oświęcimskiej w XVI i XVII wieku, Janusz Kudłacik spogląda na rok 1772 (konfederację barską i pierwszy rozbiór Polski) przez pryzmat Kęt. Łukasz Gieruszczak zabrał się za myśliwskią pasję ziemian i kęckich mieszczan, Michał Jarnot przygląda się powodom absencji uczniów Szkoły Przemysłowej Uzupełniającej w Kętach w pierwszych latach jej istnienia, a Marcin Dziubek opowiada o gospodzie katolickiej w Bielanach. Autorzy opisują także osoby ważne dla historii miasta i gminy: Kazimierz Brzuska przedstawia artystę Feliksa Małeckiego, Paula Wojewodzic – radnego Kazimierza Billika, Anna Fajfer – Franciszka Nycz, piłsudczyka, żołnierza, patriotę, Marcin Dziubek – kapitana Jana Barcika, komendanta placówki ZWZ w Kętach.
Miłośnikom historii przypadną do gustu także artykuły s. M. Sylwii Bekus CR o losach klasztoru Sióstr Zmartwychwstanek w czasie okupacji, Alicji Skrudlik-Pilch o podaniach związanych z zamkiem Wołek. Warto zwrócić też uwagę na zawieszone między przeszłością a teraźniejszością teksty Patrycji Domasik o starym cmentarzysku w Bulowicach, Zbigniewa Kurnika o kompanii ON „Kęty”, Błażeja Banasia odnoszącego się do jubileuszu pszczelarzy. To i wiele więcej w najnowszym „Almanachu”.

 

Wydawca: Towarzystwo Miłośników Kęt, Kęty 2023r. 

cena – 30 zł

Janusz Kudłacik, Ziemia obiecana? Średniowieczne osadnictwo w księstwie oświęcimskim.

Publikacja Janusza Kudłacika poświęcona analizie rozwoju osadniczego w księstwie oświęcimskim w średniowieczu jest bodaj pierwszą próbą opisania tej problematyki odnośnie naszych terenów. Powstała na bazie pracy dyplomowej autora, pisanej dwadzieścia lat wcześniej. Wymagała więc aktualizacji i uzupełnień, zwłaszcza w kontekście literatury, jaka od tamtej pory się ukazała. Niemniej trzon wywodu autora, jego śmiałe teorie dotyczące rozwoju osadniczego na śląsko-małopolskim pograniczu pozostały niezmienne. Warto przyjrzeć się tym wszystkim argumentom, bo – jak Państwo zauważą – nie tylko wprowadzają ożywczy głos do dyskusji na temat średniowiecznej historii naszego regionu, ale i pozwalają myśleć o przesuwaniu granic czasowych w kontekście lokowania wsi i miast w księstwie oświęcimskim.

Jeden z recenzentów, prof. dr hab. Stanisław Sroka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie tak recenzował najnowsze wydawnictwo Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach:

„Nieduża rozmiarami praca Janusza Kudłacika o średniowiecznym osadnictwie w księstwie oświęcimskim jest lekturą interesującą. Autor, w oparciu o bogate przekazy źródłowe oraz literaturę przedmiotu, kreśli w sposób niezwykle ciekawy zarówno początki, jak i rozwój osadnictwa w księstwie oświęcimskim”.

Stron: 140, format A5, cena: 30,00 zł

Przejdź do treści