O Muzeum

Aktualności

Informator

Panorama Wnętrz

Galeria

Historia Kęt

Zabytki Kęt

Kontakt

Poniedziałek, 22 lipca 2024


Ekspozycja etnograficzna:

Kolejna sala mieści zbiory etnograficzne. Ważnym elementem ekspozycji są prezentowane na manekinach stroje kobiece noszone przez mieszkanki regionu często jeszcze w czasach powojennych, tzw. stroje "laskie". Kobiecy strój laski składał się z płóciennej półhalki i koszuli, spódnicy z lajbikiem, zapaski oraz wierzchniego okrycia zwanego "jaklą". Na uwagę zasługują zdobienia jakli tzw. haftem sznurkowym. Głowy kobiety okrywały chustkami z płótna, wełny lub jedwabiu. Z początku XX w. modne były chustki z tkanin jedwabnych o splocie żakardowym.
W dalszej części prezentowane są przedmioty związane z produkcją i obróbką tkanin; uwagę przyciąga zwłaszcza drewniane krosno dwunicienicowe pochodzące z Kęt z II poł. XIX w. Znajdują się tutaj również trzy maszyny z początków XX w.: krawiecka, kuśnierska oraz szewska, którą można oglądać w otoczeniu różnorodnych przedmiotów pochodzących z warsztatu szewskiego.
Muzeum posiada także bogaty zbiór eksponatów związanych z wyposażeniem domów chłopskich; od przedmiotów codziennego użytku, do narzędzi rolniczych. Odnajdziemy tu zarówno drobne sprzęty domowe, tj. cedzaki, faski na masło, drewniane miarki, gliniane dzbany, garnki, kamionkowe i gipsowe formy do pieczenia, małe stępki drewniane, jak również narzędzia domowe, np, komysło do noszenia wiader z wodą, stępkę do wyrobu kaszy, praskę do sera, czy masielnice. W sali znajdują się również dwie malowane skrzynie posagowe - wyposażenie typowego domu z tych okolic z przełomu wieków XIX i XX. Ze sprzętów rolniczych można zobaczyć m.in. cepy, drewniane widły, czy też rzadko spotykany drewniany pług.
W sali etnograficznej wygospodarowano miejsce na ekspozycje czasowe, związane ze sztuką, życiem codziennym i pracą mieszkańców regionu.

<< POWRÓT