Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00-15:00
środa - 10:00-15:00
czwartek - 12:00-17:00
piątek - 10:00-15:00
sobota - nieczynne
niedziela - 10:00-14:00
Opłata za zwiedzanie Muzeum:
bilet normalny - 5,00 zł
bilet ulgowy - 2,50 zł
opłata za przewodnika - 15 zł
w niedzielę - wstęp bezpłatny
Kontakt:
EdukacjaLekcje muzealne
Lekcje muzealne (oferta ważna do sierpnia 2023 r.)
Czas jednej jednostki lekcyjnej: 45-60 minut,
Cena za 1 jednostkę lekcyjną – 30 zł/ całą grupę*
* Lekcje „Pierwsza wizyta w muzeum” i „Życie codzienne na dawnej wsi...” są prowadzone wyłącznie na terenie Muzeum.
** Koszt lekcji w placówkach poza gminą Kęty: 50 złotych.
Forma prowadzenia zajęć: wykład lub pogadanka z pokazem multimedialnym, wykorzystaniem związanych tematycznie: części ekspozycji znajdującej się w muzeum, lub miejsc poza muzeum.
PIERWSZA WIZYTA W MUZEUM
OFERTA DLA PRZEDSZKOLI ORAZ KLAS I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Dzieci zapoznają się z muzeum, jego rolą oraz zasadami, które w nim panują. Dowiadują się, co to są ekspozycje muzealne, kim jest kolekcjoner, czy każdy może zostać muzealnikiem. Uczestnicy tworzą własne kolekcje i wystawy, stając się na chwilę muzealnikami. Lekcja obejmuje zwiedzanie ekspozycji stałej muzeum.
W ŚREDNIOWIECZNYM ZAMKU
OFERTA DLA PRZEDSZKOLI ORAZ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
Pogadanka na temat roli średniowiecznego zamku. Dzieci poznają, jak wyglądało życie w takich obiektach. Dowiedzą się wiele na temat okolicznych warowni. Prowadzący opowie także, kogo można było spotkać w średniowiecznym zamku.
ŻYCIE CODZIENNE NA DAWNEJ WSI W OKOLICACH KĘT
OFERTA DLA PRZEDSZKOLI, SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH
Podróż w przeszłość, podczas której uczestnicy zajęć będą mogli poznać życie codzienne mieszkańców okolic Kęt. Jak wyglądała ówczesna kuchnia, jakie posiłki spożywano? Ile czasu zajmowało robienie prania? Czym zajmowały się dzieci? Omawiamy przedmioty codziennego użytku znajdujące się na ekspozycji etnograficznej oraz przedstawiamy realia dawnego życia na wsi, które nie było tak sielankowe, jak mogłoby się wydawać.
JAK POWSTAJE ŚREDNIOWIECZNE MIASTO?
OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH
W trakcie lekcji uczestnicy poznają historię budowania miasta w średniowieczu oraz życie ówczesnych mieszczan. Dowiedzą się m.in., skąd wzięła się nazwa miasta, dlaczego rynek jest kwadratowy, czemu niektóre kamieniczki są bardzo wąskie...? W trakcie zajęć wyświetlona zostanie prezentacja pokazująca kolejne etapy rozwoju miasta.
BAROK NA PRZYKŁADZIE KĘT
OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH
Uczestnicy dowiedzą się, czym jest barok oraz jakie są jego charakterystyczne cechy w architekturze i sztuce. Nauczą się rozpoznawać styl barokowy na podstawie lokalnej architektury i sztuki sakralnej (kościołów św. Jana Kantego, św. św. Małgorzaty i Katarzyny, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny). [Po wcześniejszym uzgodnieniu lekcja może przybrać charakter spaceru po mieście]
MORGA, SZNUR, GRZYWNA – DAWNE MIARY I SPOSOBY MIERZENIA
OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH
Zajęcia mają na celu przybliżenie uczniom dawnych jednostek miary. Uczestnicy zapoznają się ze sposobami pomiaru powierzchni, długości, objętości i masy. Poznają nazwy, które z czasem zupełnie zmieniły swoje znaczenie. Podczas zajęć będzie można dokonać pomiarów, używając danych jednostek oraz zaproponować własny system miar.
ROMANTYCZNA GORĄCZKA. POECI I REWOLUCJONIŚCI
OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH
Lekcja z pogranicza historii, języka polskiego i wiedzy o kulturze. Uczestnicy poznają podstawowe informacje na temat epoki Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Prowadzący opowie także o kluczowych wydarzeniach
w dziejach – powstaniu listopadowym i Wielkiej Emigracji oraz o lokalnych wątkach w biografiach narodowych wieszczów czy pobycie Kazimierza Brodzińskiego w Kętach.
STULECIE REWOLUCJI. PRÓBY POWSTAŃCZE POLAKÓW W XIX WIEKU
OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH
Na zajęciach uczestnicy poznają i krótko omówią polskie zrywy niepodległościowe w XIX w. (powstanie listopadowe, powstanie krakowskie i rabację galicyjską, Wiosnę Ludów oraz powstanie styczniowe), a także dowiedzą się, jaki udział mieli w nich Kęczanie.
W DRODZE PO NIEPODLEGŁOŚĆ
OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH
Opowieść o drodze Polaków do odzyskania Niepodległości w 1918 roku. Prowadzący opowie także o lokalnych wątkach związanych z pobytem w Kętach Józefa Piłsudskiego i jego I Brygady Legionów Polskich [zobacz także Gry i spacery].
KLIK > Oferta edukacyjna 2023/2024 <KLIK
- OFERTA_EDU_2022.pdf, Oferta Edukacyjna Muzeum 2022-2023