Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00-15:00
środa - 10:00-15:00
czwartek - 12:00-17:00
piątek - 10:00-15:00
sobota - nieczynne
niedziela - 10:00-14:00
Opłata za zwiedzanie Muzeum:
bilet normalny - 5,00 zł
bilet ulgowy - 2,50 zł
opłata za przewodnika - 15 zł
w niedzielę - wstęp bezpłatny
Kontakt:
Sklepik muzealnyPublikacje muzealne
Na szlaku. Archeologiczne odkrycia z Kęt Podlesia
Publikacja towarzysząca wystawie o tym samym tytule zorganizowana przez Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach w dniach 11.05-4.08.2024 r. Odnosi się do odkryć archeologicznych dokonanych przez Tomasza Pudełko w latach 2022-2024 na terenie Kęt Podlesia. Poza perspektywą archeologiczną w publikacji ujęto kontekst historyczny: zabytki pochodzą z kęckiego lasu, przez który przebiegała "stara droga bielska" - odcinek odnogi głównego szlaku łączącego od średniowiecza Kraków ze Śląskiem. A zatem sieć drożna i podróżowanie to jeden z tematów tego wydawnictwa. Kolejnym jest eksploatacja miejskiego lasu przez kęckich mieszczan i mieszkańców okolicznych wsi.
Spis treści:
Wstęp
Łukasz Gieruszczak "Co archeologia mówi o Kętach?"
Łukasz Gieruszczak "Odkrywca: Tomasz Pudełko"
Tomasz Pudełko, Bogusław Chorąży "W poszukiwaniu zaginionych dróg. Uwagi na marginesie projektu badań archeologiczno-poszukiwawczych w rejonie Kęt Podlesia"
Łukasz Gieruszczak „Stara droga bielska”
Paula Wojewodzic "Jak podróżowano w średniowieczu i u progu epoki nowożytnej?"
Łukasz Gieruszczak, Paula Wojewodzic "Burgewald: bukowy las kęckich mieszczan"
Łukasz Gieruszczak, Agnieszka Żydzik-Białek "Konserwacja: dylematy, przebieg i efekt"
"Inne (wybrane) obiekty odkryte przez Tomasza Pudełko"
Wybrana Bibliografia
Stron: 64, format A5, cena: 10,00 zł
Almanach Kęcki nr XXVI (2022)
Nowy numer kęckiego rocznika liczy 330 stron. Bartłomiej Jurzak pisze o reformacji na ziemi oświęcimskiej w XVI i XVII wieku, Janusz Kudłacik spogląda na rok 1772 (konfederację barską i pierwszy rozbiór Polski) przez pryzmat Kęt. Łukasz Gieruszczak zabrał się za myśliwskią pasję ziemian i kęckich mieszczan, Michał Jarnot przygląda się powodom absencji uczniów Szkoły Przemysłowej Uzupełniającej w Kętach w pierwszych latach jej istnienia, a Marcin Dziubek opowiada o gospodzie katolickiej w Bielanach. Autorzy opisują także osoby ważne dla historii miasta i gminy: Kazimierz Brzuska przedstawia artystę Feliksa Małeckiego, Paula Wojewodzic – radnego Kazimierza Billika, Anna Fajfer – Franciszka Nycz, piłsudczyka, żołnierza, patriotę, Marcin Dziubek – kapitana Jana Barcika, komendanta placówki ZWZ w Kętach.
Miłośnikom historii przypadną do gustu także artykuły s. M. Sylwii Bekus CR o losach klasztoru Sióstr Zmartwychwstanek w czasie okupacji, Alicji Skrudlik-Pilch o podaniach związanych z zamkiem Wołek. Warto zwrócić też uwagę na zawieszone między przeszłością a teraźniejszością teksty Patrycji Domasik o starym cmentarzysku w Bulowicach, Zbigniewa Kurnika o kompanii ON „Kęty”, Błażeja Banasia odnoszącego się do jubileuszu pszczelarzy. To i wiele więcej w najnowszym „Almanachu”.
Wydawca: Towarzystwo Miłośników Kęt, Kęty 2023r.
cena - 30 zł
Kęty. Blaski i cienie miasta w minionych wiekach. Monografia historyczna
Ziemia obiecana? Średniowieczne osadnictwo w księstwie oświęcimskim
Publikacja Janusza Kudłacika poświęcona analizie rozwoju osadniczego w księstwie oświęcimskim w średniowieczu jest bodaj pierwszą próbą opisania tej problematyki odnośnie naszych terenów. Powstała na bazie pracy dyplomowej autora, pisanej dwadzieścia lat wcześniej. Wymagała więc aktualizacji i uzupełnień, zwłaszcza w kontekście literatury, jaka od tamtej pory się ukazała. Niemniej trzon wywodu autora, jego śmiałe teorie dotyczące rozwoju osadniczego na śląsko-małopolskim pograniczu pozostały niezmienne. Warto przyjrzeć się tym wszystkim argumentom, bo – jak Państwo zauważą – nie tylko wprowadzają ożywczy głos do dyskusji na temat średniowiecznej historii naszego regionu, ale i pozwalają myśleć o przesuwaniu granic czasowych w kontekście lokowania wsi i miast w księstwie oświęcimskim.
Jeden z recenzentów, prof. dr hab. Stanisław Sroka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie tak recenzował najnowsze wydawnictwo Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach:
„Nieduża rozmiarami praca Janusza Kudłacika o średniowiecznym osadnictwie w księstwie oświęcimskim jest lekturą interesującą. Autor, w oparciu o bogate przekazy źródłowe oraz literaturę przedmiotu, kreśli w sposób niezwykle ciekawy zarówno początki, jak i rozwój osadnictwa w księstwie oświęcimskim”.
Wydawca: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Kęty 2022r.
cena - 30 zł
Kęty. Blaski i cienie miasta w minionych wiekach. Monografia historyczna
Dwutomowa pozycja pt. "Kęty. Blaski i cienie miasta w minionych wiekach. Monografia historyczna" to publikacja, przedstawiająca nie tylko dzieje samego miasta, ale także okalających je wsi. Monografia ułożona jest w sposób chronologiczny. Na podstawie badań archeologicznych sięga czasów, zanim pojawiły się pierwsze kronikarskie wzmianki, czyli 1242 roku. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców, miłośników Kęt, regionalistów i badaczy lokalnych historii.
Wydawca: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Kęty 2019 r.
dwa tomy
cena - 90,00 zł/komplet PROMOCJA: 70,00 zł/komplet
Przemysław S. Gąsiorek, "Kanthy. Od wszelakich złych przygód" NOWOŚĆ!
Fantasy historyczne, w którym prawdziwe dzieje i postacie przeplatają się z fikcją literacką, lokalnym folklorem Księstwa Cieszyńskiego i Oświęcimskiego, zasłyszanymi przez autora legendami oraz wszechobecną magią.
W miasteczku Kanthy leżącym na wschodnich rubieżach Królestwa Czech trwają przygotowania do jesiennego jarmarku. Sam książę Bolko ma zaszczycić mieszkańców swoją obecnością. Rzemieślnicy dwoją się i troją, aby przygotować najprzedniejsze towary, rajcy, by nic nie zakłóciło uroczystości, a pleban Wojciech duma nad stosownym kazaniem. Wszyscy zaś oczekują, że Rok Pański 1413 zakończy się lepiej niż poprzedni.
Dla młodego wyrobnika Jaczemira miał to być zwykły dzień. Po pracy w polu wpadł do karczmy Zakątek na kufel jęczmiennego, ale pech chciał, że przybył tam też pewien szlachcic...
Wydawnictwo: Anatta
cena - 44,90 zł
Przemysław S. Gąsiorek, Beskidy w mrokach dziejów NOWOŚĆ!
Kontynuacja przygód Jaczemira, wyrobnika z Kanthy, który popadł w niemałe tarapaty. Skierował nań wzrok sam Natan Rubenstein. Bezwzględny i wyrachowany czarnoksiężnik. Jar uciekając przed nim, poznaje urok Beskidów i nie tylko ich... Czy i Ty, Drogi Czytelniku, wybierzesz się wraz z nim w podróż?
cena - 44,90 zł
"Kęczanie" (red. Kazimierz Brzuska)
PROMOCJA
Książka zawiera biogramy nieżyjących już osób, które swoją działalnością zaznaczyły ślad w dawnej i współczesnej historii Kęt.
cena - 35,00 zł
Kęty. Almbum fotograficzny
Na 80 stronach formatu 23,5 na 30 cm zamieszczonych jest ponad 100 fotografii. Autorem większości z nich jest Tomasz Biernat, zawodowy fotografik urodzony w 1976 r. w Kętach i blisko związany z nimi do dziś. Pasjonat reportażu i portretu. Od zawsze podkreśla on, że miasto rodzinne było jednym z pierwszych miejsc, które ukształtowały jego postrzeganie rzeczywistości. Natomiast Autorem zdjęć wykonanych z wykorzystaniem drona jest osiadły w Kętach w 1980 r. Jan Wisthal. Fotografia, będąca jedną z jego licznych pasji, zajmowała go w zasadzie od zawsze. Pozostałe z nich mają najczęściej techniczny charakter.
Wydawca: Wydawnictwo Matejko
cena - 40,00 zł
Almanach Kęcki nr XXV, 2021
25. numer „Almanachu...” powstał przy współpracy Towarzystwa i kęckiego Muzeum. W pierwszym dziale autorzy prezentują najnowsze badania dotyczące przeszłości Kęt i okolicy. I tak Janusz Kudłacik pisze o pobycie w Kętach ostatniej Piastówny cieszyńskiej księżnej Elżbiety Lukrecji oraz jej kontaktach z kęczaninem Celestynem Lorenczowskim. Łukasz Gieruszczak podąża śladami konspiracji lokalnej szlachty w czasie powstania listopadowego, Michał Jarnot opisuje kęckie echa wydarzeń lwowskich 1908 roku, a Anna Chowaniak porusza niezwykły temat Ogniska Muzycznego w Kętach. Warty uwagi jest dział poświęcony postaciom, które są związane z Kętami i okolicą. Paula Wojewodzic przytacza postać kęckiego wikariusz ks. Józefa Nodzyńskiego, Zbigniew Kurnik odkrywa nowe fakty z życia i służby ppłk. Jacku Jury, prof. Marek Gałęzowski prezentuje niezwykle rzetelnie osobę artysty-legionisty, Wilhelma „Wilka” Wyrwińskiego, a Kazimierz Dziubek i Łukasz Gieruszczak przytaczają ofiary zbrodni katyńskiej związane z ziemią kęcką: Feliksa Mastalarza i Władysława Adamusa. Niezwykła jest część „Na granicy wspomnień”. Michał Jarnot przywołuje historię swojej rodziny – Dusików z Łęk-Zasola i ich zaangażowanie w pomoc partyzantom i więźniom obozu KL Auschwitz-Birkenau, Anna Fajfer opowiada o wojennych losach swojego dziadka – Wiktora Grunwalda. Adam Kruczalak świetnie przedstawia rodzinne sceny z oswobodzenia Kęt spod okupacji hitlerowskiej. Jest też rozmowa z Markiem Derewieckim o jego antykomunistycznej działalności i Grupie „ANTYK” w czasach PRL-u.
W dziale „Między przeszłością a przyszłością” s. Maria Sylwia Bekus CR nawiązuje do 130. Rocznicy wmurowania kamienia węgielnego pod dom zakonny kęckich Zmartwychwstanek, Tadeusz Dryja snuje gawędę wokół stulecia „Hejnału”, a Janusz Kudłacik odwołuje się do rocznicy stanu wojennego. Kazimierz Brzuska odkrywa przeszłość przystanku kolejowego w Kętach Podlesiu. Na koniec tej części Alicja Skrudlik-Pilch opowiada o tym, jaką wartość dla naszych przodków niósł chleb.
Nie zabrakło też współczesnych opowieści o działalności Towarzystwa Miłośników Kęt i tutejszych instytucji kultury. Całość dopełniają rubryki stałe: „Lektury w Kętach obowiązkowe” i „Kronika”.
Wydawca: Towarzystwo Miłśników Kęt
cena - 30,00 zł
Marcin Dziubek, "Niezłomni wrześniowych dni. Losy Batalionu Obrony Narodowej Oświęcim" (BRAK TOWARU)
O wyjątkowości powstałego w 1937 roku oświęcimskiego Batalionu Obrony Narodowej świadczy fakt, że w jego szeregach znalazły się dwa pokolenia Polaków, połączonych charyzmatem niepodległości. Jedno o nią walczyło na frontach Wielkiej Wojny, w Legionach Polskich i wojnie polsko-bolszewickiej, drugie - wychowane w wolnym kraju - kultywowało pamięć i pielęgnowało wielki dar niepodległości. We wrześniu 1939 roku w jednym szeregu batalionu stanęli nauczyciele, rolnicy, górnicy i rzemieślnicy, kawalerowie i ojcowie rodzin, zawodowi wojskowi, rezerwiści i ochotnicy, którzy pojmowali patriotyzm w sposób wyjątkowy.
Wydawca: Stowarzyszenie Auschwitz MEMENTO, 2019 r.
Stron: 380; Format B5
cena - 45,00 zł/komplet
Monografia wsi i parafii Bulowice koło Kęt
autor: Paweł Zięba
Wydanie II poprawione i uzupełnione. Nowe wydanie w stosunku do pierwszego sprzed 11 lat jest obszerniejsze i wzbogacone o szereg nowych informacji, do których w ostatnich latach dotarł autor. Zawiera również przydatne indeksy i wykazy, które nie znalazły się w wydaniu poprzednim. Bogato ilustrowane opracowanie zajmuje się historią wsi Bulowice w gminie Kęty (woj. małopolskie) od najstarszych zapisków do czasów zakończenia II wojny światowej. Bogatą cześć stanowi również opis dziejów miejscowej parafii.
Wydawnictwo Matejko
ISBN 978-83-908722-1-6
Cena - 30,00 zł
Kęty wokół społeczności. Studia z dziejów miasta i okolicy
Zeszyt naukowo – historyczny, który właśnie się ukazał, jest wynikiem kilkuletniej pracy historyków zatrudnionych w muzeum i stanowi przyczynek badawczy do dziejów miasta. Co warte podkreślenia publikacja została zadedykowana wszystkim mieszkańcom Gminy Kęty z okazji przypadającego w 2017 r., 740-lecia miasta Kęty. W jednym z zamieszczonych artykułów dr Marta Tylza-Janosz opisała społeczność Kęt przełomu XVIII i XIX w. w świetle materiałów metrykalnych. . Dodatkowo autorka skupia się na analizie grupy migrantów, która przybyła do Kęt po 1772 r., oraz systematyzuje i uzupełnia wiedzę o tym jak wyglądały Kęty po I zaborze. Artykuł autorstwa dr Andrzeja Małysy porusza i przybliża nieznane dotąd kwestie udziału Keczan w powstaniu styczniowym. Szczególnie cenne są nieznane wątki epopei styczniowej oraz barwne opisy świadectw pozostawionych przez samych uczestników. Unikalną analizę społeczności żydowskiej zamieszkałej w Kętach i okolicy, przedstawiła w swoim artykule Pani Renata Bożek, na podstawie ksiąg zawieranych ślubów. Z badań autorki wyłania się ciekawy obraz tej prężnie działającej grupy mieszkańców Kęt, zarówno pod kątem danych demograficznych, jaki i porównawczym do innych żydowskich społeczności na terenie Galicji Kolejny artykuł Pani Joanny Sieranc-Guzdek przybliża okres formowania się struktur komunistycznego aparatu władzy w Kętach w roku 1945 w świetle dokumentów przechowywanych w bielskim oddziale Archiwum Państwowego w Katowicach. Ostatni artykuł dr Marty Tylzy-Janosz jest studium dotyczącym życia i działalności kęczanina inż. Stanisłwa Foxa (1880-1950 r.) długoletniego dyrektora Browaru w Żywcu (1919-1948). Jest to nie tyle biografia jednego człowieka, co opowieść o ludziach i zależnościach tworzących miasto z którego wyrósł.
Spis treści:
Andrzej Małysa, Powstańcy styczniowi z Kęt i okolicy.
Marta Tylza-Janosz, Życie i działalność zawodowa inżyniera Stanisława Foxa (1880-1950 r.) browarnika rodem z Kęt.
Joanna Sieranc-Guzdek, Zarząd Miejski i Miejska Rada Narodowa w Kętach w 1945 roku w świetle wybranych archiwaliów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej.
Marta Tylza-Janosz, Mieszkańcy Kęt przełomu XVIII i XIX w. w świetle ksiąg metrykalnych Parafii pw. św. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach.
Renata Bożek, Zaślubiny w żydowskim okręgu metrykalnym Kęty. Elementy analizy demograficznej na podstawie księgi zaślubin z lat 1877-1931.
Wydawca: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Kęty 2016 r.
Wymiary: 16 x 23 cm, s. 219, oprawa miękka, klejona
Cena - 25,00 zł
W kącie czy na froncie ? Kęty wokół legendy legionowej.
autor: Marek Cisek
Ta, licząca 176 stron, oparta na szerokiej bazie źródłowej, praca przedstawia działalność społeczności kęckiej w kierunku rozwoju ruchu narodowego przed wybuchem I wojny światowej, aż do utrwalania się i podtrzymywania legendy legionowej w mieście i okolicach w okresie międzywojennym. Główną część książki stanowią oczywiście zagadnienia związane z pobytem I Brygady Legionów, w tym samego Józefa Piłsudskiego, w Kętach i okolicy. Książka zawiera również zbiór biogramów legionistów pochodzących z Kęt i okolicy (Hecznarowic, Bulowic, Czańca, Wilamowic, Bujakowa, Andrychowa, Międzybrodzia, Kobiernic). Łącznie jest to 48 osób. Książka zwiera wiele nowych faktów dotyczących historii Kęt i okolicy zwłaszcza nawiązujących do tradycji niepodległościowej. Uzupełnieniem ciekawego tekstu jest 87 zdjęć, często niepublikowanych. Wszystko wydane na papierze kredowym, co przyczynia się do wizualnej jakości publikacji.
Wydawca: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Kęty 2013 r.
Wymiary: 16x 23 cm, s. 176, miękka oprawa, klejona, papier kredowy mat
Cena - 22,00 zł
Kęty na dawnych pocztówkach. Kęty on old-time postcards.
W albumie na ponad 120 stronach znajdą się 152 pocztówki z widokami Kęt od najdawniejszych, do czasów II wojny światowej. Najstarsza prezentowana pocztówka datowana jest stemplem pocztowym z 1898 r. Oprócz widoków prezentowane są również rewersy kart z ciekawą korespondencją. Całość opatrzona jest obszernym tekstem autorstwa Renaty Bożek, pracownika Muzeum w Kętach, opisującym zarówno historię pocztówki, jak i wydawców kęckich kart pocztowych. Wstęp i opisy zamieszczono w językach: polskim i angielskim. Całość wydana będzie w pełnym kolorze i twardej oprawie. Ze wstępu „Dawne pocztówki to nie tylko sentymentalna podróż w przeszłość; to także dokumentacja zmieniającego się miasta, to w końcu wspomnienie o ludziach, którzy pozostawili po sobie trwały ślad w formie korespondencji…”
Spis treści
1.Wprowadzenie
2. Pierwsze kęckie pocztówki.
3. Z nakładu Caro Tomasiego.
4. Z nakładu Józefa Gacha.
5. Miejskie uroczystości.
6. Kęckie widoki.
7. Sygnowane liczbą.
8. Główne ulice.
9. Z nakładu Józefa Gacha - lata 20.
10. Początki XX w.
11. Wytłaczane karty
12. Z nakładu Ignacego Kartera.
13. Z nakładu Bernharda Longinera.
14. Z nakładu Adolfa Brandstättera.
15. 1915 – 1920.
16. Lata 20.
17. Z nakładu Heleny Sroczyńskiej.
18. Lata 30.
19. Instytucje, przedsięwzięcia, firmy.
20. Czas okupacji.
21. Kęty Podlesie do 1918 r.
22. Kęty Podlesie po roku 1918 r.
23. Kęty Podlesie w latach okupacji
24.Indeks wydawców
Wydawca: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach , Kęty 2010 r.
Wymiary: 20,5x 28 cm, s. 124, twarda oprawa, szyta
Cena - 32,00 zł
Legenda o powstaniu Kęt
autor: Andrzej Małysa
Książeczka dla dzieci z wierszowanym tekstem opowiadającym legendę o powstaniu miasta Kęty. Tekst wierszowany oparty został na Legendzie Wincentego Pola. Barwne ilustracje autorstwa Anetty Szymlak-Mindy stylizowane są na ikonografii średniowiecznej. Na końcu znajduję się tekst pisany prozą o wyglądzie średniowiecznego miasta Kęty oraz o życiu codziennym jego mieszkańców. Ostatnia strona zawiera słowniczek trudnych wyrazów, który ma pomóc młodszym czytelnikom zrozumieć pojawiających się w teksie nazw związanych z historią miasta.
Wymiary 20,5x20,5 cm, papier kredowy, pełny kolor, szyta, s. 24
Cena - 6,00 zł
Z wizytą u fotografa.
Folder wydany z okazji wystawy czasowej fotografii atelierowej ze zbiorów Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zorganizowanej w październiku 2011 r. Folder zawiera reprodukcje XIX wiecznych i XX w. portretów wykonanych w zakładach fotograficznych Białej, Bielska, Kęt, Krakowa. Fotografiom towarzyszy tekst autorstwa Renaty Bożek, kuratora wystawy, przedstawiający techniki robienia zdjęć oraz historie poszczególnych atelier fotograficznych.
Wydawca: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Kęty 2011
Wymiary: 15x21 cm, s. 20, okładka miękka, szyty, papier kredowy mat, pełny kolor
Cena - 3,00 zł
Matka Celina Borzęcka (Nakład wyczerpany)
praca zbiorowa pod red. ks. dra Stanisława Cadra
Wydawnictwo zawiera 9 tekstów poświęconych założycielce Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego (w przeddzień beatyfikacji).
Wydawca: Bank Spółdzielczy w Kętach, Kęty 2007 r.
Wymiary: 14,5x2 cm, s. 132 + 20 s. z barwnymi fotografiami, okładka twarda, szyta.
Cena - 25 zł
Z dziejów Bielan
autor: Marcin Dziubek
Monografia wsi Bielany wraz z Kańczugą i Zasolem Bielańskim. To próba usystematyzowania faktów dotyczących dziejów wspomnianej miejscowości. W monografii wykorzystano wiele niepublikowanych do tej pory materiałów. Całość wzbogacona została obszernym materiałem ikonograficznym.
Spis treści:
1. Wstęp
2. Skąd Bielany ?
3. Dominium
4. Sołectwo
5. Urząd Gminy
6. Szkoła
7. OSP Bielany
8. Kańczuga
9. I wojna światowa
10. II wojna światowa
11. Probostwo
12. Cudowny wizerunek Chrystusa
13. Nekropolie
14. W kręgu tradycji i kultury
15. Bibliografia
16. Spis ilustracji
Wydawca: b.d.
Wymiary: 14x21cm, s. 242, okładka miękka, klejona
Cena - 18,00 zł
Tolle lege – ze studiów nad dawną książką.
autor: Jan Rodak
Zbiór rozpraw, szkiców i przyczynków, powstałych w różnym czasie w latach 1998-2013 w trakcie prowadzenia badań nad życiem i bogatą spuścizną księdza Grzegorza Jana Zdziewojskiego z Łasku. Teksty- w nowej odsłonie - zostają przedstawione przez autora czytelnikom , którzy poszukują tego, co minione, zagubione bądź zapomniane . Kęczanie znajdą w opracowaniu wątki związane z naszymi księgami cechowymi, których cześć ufundował ksiądz Zdziewojski.
Wymiary 14,5 x 20,5 cm, s. 190
Cena - 25 zł.
Kęty. Miasto świętego Jana Kantego (NAKŁAD WYCZERPANY)
autor: ks. Stanisław Piątek
We wstępie do publikacji możemy przeczytać: Książka posiada swoistą wartość duchową i dydaktyczną, jak również dokumentarną i popularyzatorską. Wszystko to dzięki postaci ks. Stanisława Piątka (1906 – 1988), który z kronikarską dokładnością opisał swoje ukochane miasto i postać św. Jana Kantego, jak również czasy jemu współczesne.
Wymiary: 15.5 x 21 cm. s. 271
Cena - 42 zł.
Przedszkole sióstr Zmartwychwstanek w Kętach - historia i współczesność.
autor: s. Joanna Teresa Korzeniowska CR
Książka autorstwa s. Joanny Teresy Korzeniowskiej CR zatytułowana „Przedszkole Sióstr Zmartwychwstanek w Kętach” w interesujący sposób opisuje historię powstania przedszkola, które bardzo szybko wrosło w pejzaż naszego miasta, stając się jego nieodłącznym elementem. Dużym atutem książki oprócz wielu barwnych zdjęć są rozdziały poświęcone samej historii zgromadzenia i jego sióstr założycielek. Dla każdego, kto na przestrzeni minionych lat uczęszczał do tego przedszkola i był jego wychowankiem jest to lektura wręcz obowiązkowa.
Wymiary: 22 x 22 cm., s. 156
Cena - 22 zł.
Kęckie ścieżki życia. Świeci, Błogosławieni, kandydaci na ołtarze
Folder to swego rodzaju przewodnik po biografiach i tym samym miejscach w Kętach związanych ze Świętym Janem Kantym, Błogosławioną Celiną Borzęcką, oraz kandydatami na ołtarze: Jadwigą Borzęcką. Ks. Ludwikiem Morczkiem, Bratem Dominikiem Ignacym Drabczyńskim, Mieczysławą Faryniak oraz świątobliwymi - Ludowiką oraz ks. Grzegorzem Zdziewojskim. Wszystko to okraszone wspaniałymi zdjęciami, również kęckich dzieł sztuki wraz z ich opisem, legendami oraz fragmentami złotych myśli przedstawionych osób.
UG Kęty, Kęty, 2016. Wymiary 148x210 mm, okładka miękka, stron: 36.
Cena - 5 zł
Kościół św. Jana Kantego w Kętach (NAKŁAD WYCZERPANY)
Doskonały przewodnik po kościele św. Jana Kantego w Kętach. W środku m.in. piękne fotografie i dokładne opisy barokowej świątyni, którą – wedle tradycji - wybudowano w miejscu, gdzie miał stać dom rodzinny świętego z Kęt.
TMK, Kęty, 2017. Wymiary 180x115 mm, okładka miękka, stron: 34.
Cena - 5 zł
Kęty 740. Historyczne fundamenty miasta
Publikacja opisuje dwa tematy. Pierwszy, związany z 740-leciem Kęt, odnosi się do początków miasta, wczesnych procesów lokacyjnych i urbanistycznych, analizuje rozwoju społeczeństwa i organów władzy. Drugi temat dotyczy przywrócenia w 1867 roku samorządu terytorialnego w ramach tzw. autonomii galicyjskiej. Można tu znaleźć informacje o organizacji miasta w czasach Monarchii Habsburskiej, zmieniającej się przestrzeni miejskiej i burmistrzach z lat 1867-1939. W książce autorstwa Renaty Bożek i dr Marty Tylzy-Janosz poruszono także kwestie związane z symbolami miasta – rozdział o przeobrażeniach herbu Kęt zainteresuje zapewne nie tylko pasjonatów lokalnej historii.
„Kęty 740…” to doskonała pozycja podsumowująca zdobytą wiedzę, ale i odkrywająca nowe wątki. Mnóstwo tu ciekawostek i anegdot. Książeczka jest też swoistym przewodnikiem (z dołączoną mapą!), z którym możemy podróżować, poznają historię poszczególnych kamienic.
Wydawca: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Kęty 2017
Stron: 84, format A5;
cena - 15 zł.
Pułkownik Stanisław Królicki. Żołnierz czterech wojen [NAKŁAD WYCZERPANY!]
autor: dr Andrzej Małysa
Książka Andrzeja Małysy przybliża sylwetkę jednej z najważniejszych postaci w historii miasta (pułkownik patronuje dziś ulicy, kęckiemu osiedlu, ale też Szkole Podstawowej w Izabelinie w woj. mazowieckim). Autor koncentruje się na działalności wojskowej wywodzącego się z Kęt ułana, choć nie zabrakło tu opisów dzieciństwa i młodości Królickiego oraz obrazu epoki, w której przyszło mu żyć. To pierwsze tak szerokie opracowanie poświęcone osobie zasłużonego kęczanina. Podczas badań prowadzonych m.in. w Wojskowym Biurze Historycznym udało się ustalić nowe fakty, dotyczące życia i kariery Stanisława Królickiego a także zweryfikować dotychczasową wiedzę na jego temat. Stanisław Królicki (ur. 10.02.1893 r.) został zapamiętany jako bohater Kampanii Wrześniowej (1939). Jednak do wojska zaciągnął się znacznie wcześniej, jako ochotnik wstąpił w szeregi I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Służył w dywizjonie kawalerii Władysława Beliny Prażmowskiego. Po zakończeniu Wielkiej Wojny Królicki brał udział (w szeregach 11 Pułku Ułanów) w walkach z Ukraińcami i bolszewicką Rosją. W odrodzonej Polsce wybrał karierę oficera. Tuż przed niemiecką inwazją objął dowództwo 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, stacjonującego w Biedrusku. W pierwszych dniach II Wojny Światowej dowodził nim w bitwie nad Bzurą (1939). 17 września, w największej batalii Kampanii Wrześniowej, został ranny. Zmarł jedenaście dni później w Twierdzy Modlińskiej.
Wydawca: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Kęty 2018
Format A5, 144 s.
Cena - 17 PLN
Szewska Pasja
autor: Renata Bożek, Justyna Majerska-Sznajder
Folder do wystawy, prezentującej historię i dokonania kęckiego rzemiosła, z którego przecież miasto słynęło. W dawnych Kętach cech szewców był jedną z najliczniejszych i najprężniej działających organizacji w regionie. W okresie galicyjskim w mieście św. Jana Kantego szewstwem zajmowało się 70 warsztatów rzemieślniczych, wytwarzających rocznie około 40 tys. par butów. Dla porównania w całym powiecie bialskim, bez Białej, produkcja wynosiła 120 tys. Te liczby pokazują wagę podjętego przez muzeum tematu. A warto przy tej okazji przypomnieć, że o szewcach wspomina już dokument „założycielski” z 1277 roku.
Wydawca: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach,
Format A5, Stron: 25;
Cena - 5 zł
Ambroży Grabowski (nakład wyczerpany)
Publikacja przygotowana na 150. rocznicę śmierci Ambrożego Grabowskiego - urodzonego w Kętach bibliofila i antykwariusza krakowskiego, który przyczynił się między innymi do ustalenia autorstwa Ołtarza Mariackiego.
wydawca: Towarzystwo Miłośników Kęt, 2018
format: A5, 74 strony
cena - 10 zł.
35 lat w dobrym tempie
autor: Tadeusz Łysek
Opracowanie monograficzne Międzyszkolnego Klubu Sportowego "Tempo", ukazujące sukcesy i zwycięstwa członków oraz historię starań o popularyzację sportu.
wydawca:Gmina Kęty
format: 16,3cm x 23,5 cm, 116 stron
Cena - 15 zł.
Ratuku, pali się!
Folder do wystawy czasowej poświęconej historii straży pożarnej z okazji 140 lecia Ochotniczej Straży Pożarnej z Kęt przybliża historię pożarnictwa, dawnych sprzętów i technologii walki z ogniem. Przedstawiona w nim została również sylwetka Antoniego Szczerbowskigo - związanego z Kętami działacza galicyjskiego, który wprowadził nowy model drabiny pożarniczej i włożył duży wkład w rozwój pożarnictwa.
wydawca:Muzeum im.A.Kłosińskiego w Kętach, 2014 rok
format: 15cmx21 cm, 30 stron
cena - 3 zł
Flaszowie. Artyści z Hecznarowic
Publikacja albumowa poświęcona działalności artystycznej rodu Flaszów - rzeźbarzy wywodzących się z Hecznarowic. Prace Antoniego Flasza, Antoniego Flasza spod Góry, Antoniego Flasza Starszego czy Antoniego Flasza Młodszego, zdobią wiele miejsc - również w przestrzeni publicznej - w postaci krzyży czy kapliczek. Dodatkowym elementem publikacji jest opracowanie konserwatorskie obrazu Matki Boksiej Częstochowskiej z Kościoła parafialnego św. Urbana w Hecznarowicach.
wydawca:Buffi
format: 17 cm x 22,5 cm, 77 stron
cena - 50 zł
Almanach Kęcki | Na szlaku |