Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00-15:00
środa - 10:00-15:00
czwartek - 12:00-17:00
piątek - 10:00-15:00
sobota - nieczynne
niedziela - 12:00-16:00
Opłata za zwiedzanie Muzeum:
bilet normalny - 5,00 zł
bilet ulgowy - 2,50 zł
opłata za przewodnika - 15 zł
w niedzielę - wstęp bezpłatny
Kontakt:
EdukacjaWarsztaty muzealne
Warsztaty muzealne
Czas trwania zajęć: 90 minut (z wyj. warsztatów „Utkany świat” – 90-120 minut), Zajęcia w grupach maks. 25-osobowych,
Forma: pierwsza część - merytoryczne wprowadzenie w temat (prezentacja multimedialna), druga - warsztaty aktywizujące.
Ceny podano w opisach poszczególnych warsztatów.
Przedszkole
Utkany świat. Tkactwo tradycyjne i artystyczne. Uczestnicy dowiedzą się, z czego i jak robiono „nitki”? Jak powstawały materiały i kto je robił ? Podczas zajęć omówione zostaną procesy i zasady wytwórcze przędzy przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Zajęcia warsztatowe pokazują etapy przygotowawcze oraz proces tkania gobelinów pod nadzorem prowadzącego. Na zakończenie Twórca zdejmuje swoją pracę z krosna pionowego, aby zabrać swoje rękodzieło. Prowadząca: Alicja Skrudlik-Pilch. Cena 6 zł/os.
Krótka historia pocztówek. Szybki rozwój techniki zmienia formy komunikacji międzyludzkiej. Czy w dzisiejszych czasach wysyłamy jeszcze pocztówki? W pierwszej części zajęć uczestnicy poznają historię kart pocztowych. Zapoznają się z różnymi rodzajami oraz tematyką pocztówek znajdujących się w zbiorach kęckiego muzeum. Część warsztatowa będzie poświęcona projektowaniu i wykonywaniu pocztówek według własnego pomysłu. Prowadząca: Paula Wojewodzic. Cena: 4 zł/os.
„Pół orła, trzy jajeczka i rzeki wstążeczka – czy aby na pewno? Przemiany kęckiego herbu na przestrzeni dziejów.” Z czego składa się herb? Czy herb Kęt zawsze wyglądał tak samo? Podczas lekcji dzieci dowiedzą się czym jest heraldyka, poznają układy tarcz herbowych, symbolikę kolorów. W dalszej części dowiedzą się, w jaki sposób zmieniał się kęcki herb na przestrzeni wieków. Na zakończenie młodsze dzieci otrzymają kolorowankę z kęckim herbem, starsze będą mogły sprawdzić zdobytą wiedzę podczas układania rozsypanki.Prowadząca: Paula Wojewodzic. Cena: 4 zł/os.
Kalendarz i zegar. Mierzenie czasu towarzyszy ludzkości od początków jej dziejów. Sposoby mierzenia czasu udoskonalane były na przestrzeni wieków. W czasie lekcji uczniowie zapoznają się z genezą kalendarza i jego rodzajami oraz jego wpływem na życie codzienne mieszkańców. Poznają sposoby zapisywania dat w przeszłości. W ramach drugiej części zajęć będzie możliwość stworzenia własnego kalendarza lub zapisu daty w odmienny sposób. Prowadzący: Janusz Kudłacik. Cena: 4 zł/os.
Słowa dawniej zapisane. Historia pisma. Człowiek od zarania dziejów szukał sposobu zapisywania różnych informacji. Historię tych procesów będzie można prześledzić w czasie prezentacji slajdów, towarzyszącej warsztatom. W drugiej części uczestnicy warsztatów będą mogli spróbować pisania rylcem na tabliczkach techniką pisma klinowego, zapisu na „pergaminowym” zwoju za pomocą hieroglifów, gęsim piórem na tabliczkach łupkowych i woskowych. Prowadzący: Janusz Kudłacik. Cena: 4 zł/os.
Zabawy i zabawki naszych dziadków. Podczas zajęć uczestnicy poznają wiele zabaw i zabawek naszych dziadków, oraz dowiadują się, jak dawniej wyglądało dzieciństwo, jakie były zasady, nakazy, obowiązki, organizacja czasu, pozyskiwanie i wykonywanie zabawek. Prowadzimy tradycyjne zabawy z udziałem dzieci, które również wykonują tradycyjne zabawki. Prowadząca: Alicja Skrudlik-Pilch. Cena: 4 zł/os. Szkoła podstawowa i ponadpodstawowa
„Who is who?” Czyli jak rozpoznać świętego po atrybucie jego. Skąd wiadomo, jaki święty znajduje się na obrazie lub rzeźbie? Po czym ich rozpoznać? Podczas lekcji dzieci poznają życiorysy wybranych świętych oraz dowiedzą się, w jaki sposób ich rozpoznać. Zdobytą wiedzę będą mogli sprawdzić w czasie zwiedzania ekspozycji stałej. Na zakończenie młodsi uczestnicy wykonają portret wybranego przez siebie świętego, starsi otrzymają kartę pracy z zadaniami. Prowadząca: Paula Wojewodzic. Cena: 4 zł/os.
Dlaczego Rynek jest kwadratowy? Jak powstawało miasto Kęty... W trakcie warsztatów uczestnicy poznają historię budowania miasta w średniowieczu oraz życie ówczesnych mieszczan. Dowiedzą się m.in., skąd się wzięła nazwa miasta, dlaczego rynek jest kwadratowy, dlaczego niektóre kamieniczki są bardzo wąskie. W trakcie zajęć wyświetlona zostanie prezentacja pokazująca kolejne etapy rozwoju miasta. W drugiej części dzieci zostaną podzielone na grupy i wykonają własne makiety małego miasteczka Prowadzący: Janusz Kudłacik. Cena: 4 zł/os.
Zabawy i zabawki naszych dziadków. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się, jak przed laty wyglądało dzieciństwo. Poznają przywileje i obowiązki młodych ludzi oraz dowiedzą się, jak na przestrzeni lat zmieniały się zabawy i zabawki. Pobawimy się, jak nasi rodzice i dziadkowie. Podczas warsztatów każde dziecko własnoręcznie będzie wykonywało zabawki nawiązujące do tych z przeszłości. Prowadząca: Alicja Skrudlik-Pilch. Cena: 4 zł/os. Bibułowe kwiaty – zdobnictwo ludowe. Ponure, ciemne wnętrza dawnych chałup zdobiły bibułowe kwiaty. Miały one szerokie zastosowanie. Uczestnicy dowiedzą się kto tworzył te kwiaty i w jakich okolicznościach. Kto to jest twórca ludowy? Podczas warsztatów uczestnicy poznają zasady tworzenia kwiatów z bibuły oraz samodzielnie je wykonają. Prowadząca: Alicja Skrudlik-Pilch. Cena: 4 zł/os.
Modna Laszka. Strój regionalny mieszkańców gminy Kęty. Jak dawniej się ubierano? Co to jest strój regionalny? Ile kosztował, jak go przechowywano i jak dbano o jego czystość. Jak wyglądał modny strój? Przedstawienie i omówienie stroju laskiego występującego w gminie Kęty oraz na terenach sąsiednich. Po wcześniejszym uzgodnieniu, możliwość prezentacji repliki stroju. Prowadząca: Alicja Skrudlik-Pilch. Cena: 4 zł/os.
Na szkle malowane. W trakcie warsztatów poruszone zostaną kwestie takie jak: co najczęściej malowano na szkle i dlaczego? Kto jest twórcą ludowym? Uczestnicy poznają zasady tradycyjnego malowania na szkle oraz tworzą swoje prace według szablonów lub własnej inwencji twórczej. Prowadząca: Alicja Skrudlik-Pilch. Cena: 4 zł/os.
Utkany świat. Tkactwo tradycyjne i artystyczne. Uczestnicy dowiedzą się, z czego i jak robiono „nitki”? Jak powstawały materiały i kto je robił? Podczas zajęć omówione zostaną procesy i zasady wytwórcze przędzy przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Zajęcia warsztatowe pokazują etapy przygotowawcze oraz proces tkania gobelinów pod nadzorem prowadzącego. Na zakończenie Twórca zdejmuje swoją pracę z krosna pionowego, aby zabrać swoje rękodzieło. Prowadzący: Alicja Skrudlik-Pilch. Cena: 6 zł/os.
Pisanki – znaczenie symboliczne oraz metody zdobień. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, czym różnią się pisanki od kraszanek i jakie jajka miały w koszykach nasze babcie. Poznają magiczną moc jaj wielkanocnych np. na urodę i miłość, toczonych po grzbietach zwierząt, zakopywanych w ogrodzie. Podczas warsztatów wspólnie ozdobią jajka metodą batikową, nalepiankami, wyklejankami i innymi tradycyjnymi metodami. Każdy uczestnik musi przynieść na zajęcia jajko ugotowane na twardo. Prowadząca: Alicja Skrudlik-Pilch. Cena 4 zł/os.
Warsztaty - Zabawki naszych dziadków komentarze: 0 dodaj komentarz |
Warsztaty - Zabawki naszych dziadków komentarze: 0 dodaj komentarz |
Warsztaty - Zabawki naszych dziadków komentarze: 0 dodaj komentarz |
Warsztaty - Zabawki naszych dziadków komentarze: 0 dodaj komentarz |
Warsztaty - Zabawki naszych dziadków komentarze: 0 dodaj komentarz |
Warsztaty - Zabawki naszych dziadków komentarze: 0 dodaj komentarz |
Warsztaty - Rycerze czy rozbójnicy ? komentarze: 0 dodaj komentarz |
Warsztaty - Rycerze czy rozbójnicy ? komentarze: 0 dodaj komentarz |
Warsztaty - Rycerze czy rozbójnicy ? komentarze: 0 dodaj komentarz |
Warsztaty - Słowa dawniej zapisane. komentarze: 0 dodaj komentarz |
Warsztaty - Słowa dawniej zapisane. komentarze: 0 dodaj komentarz |
Warsztaty - Słowa dawniej zapisane. komentarze: 0 dodaj komentarz |
Warsztaty - Pisanki - znaczenie symboliczne oraz metody zdobień komentarze: 0 dodaj komentarz |