Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00-15:00
środa - 10:00-15:00
czwartek - 12:00-17:00
piątek - 10:00-15:00
sobota - nieczynne
niedziela - 10:00-14:00
Opłata za zwiedzanie Muzeum:
bilet normalny - 5,00 zł
bilet ulgowy - 2,50 zł
opłata za przewodnika - 15 zł
w niedzielę - wstęp bezpłatny
Kontakt:
O Kętach
O Kętach
Kęty to małopolskie miasto położone na pograniczu województw małopolskiego i śląskiego nad rzeką Sołą. Miasto położone jest na skrzyżowaniu dróg biegnących z Krakowa do Bielska-Białej i ze Śląska przez Oświęcim do Żywca. Liczba mieszkańców na koniec 2011 r. wynosiła prawie 19 tys. Powierzchnia Kęt to 23,05 km2. Miasto Kęty jest siedzibą Gminy Kęty (gmina miejsko-wiejska), w której skład wchodzą – oprócz miasta podzielonego na trzy dzielnice (Stare Miasto, Nowe Miasto i Podlesie)- sołectwa Bulowice, Bielany, Łęki, Malec, Witkowice, Nowa Wieś.
Miasto Kęty jest jednym z najstarszych miast Małopolski. Najstarsze zachowane wzmianki określajace Kęty jako osadę miejską pochodzą z roku 1277. Od początku swego istnienia położenie na przecięciu dróg, szlaków handlowych, sprawiało, że Kęty były światkiem wielu wydarzeń związanych z wielką historią.
Poznaj historię i dzieje miasta Kęty.
Miasto Kęty może poszczycić się wieloma zabytkami, których architektura nawiązuje do różnych stylów architektonicznych. Najciekawsze są Kościół pw. śś. Małgorzaty i Katarzyny, stojacy obok barokowy kościół pw. św. Jana z Kęt oraz aż trzy kompleksy klasztorne: Ojców Franciszkanów Reformatów, Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego i Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji. Niecodziennym miejscem jest kęcka starówka z pięknymi kamieniczkami okalającymi kęcki rynek, centralne miejsce miasta.
Zobacz co warto zwiedzić i zobaczyć w Kętach oprócz naszego muzeum.
Z okolicy Kęt i samego masta pchodzi wielu ludzi, którzy na dobre zapisali się w historii Polski. Ich działaność była różnorodna - od pracy naukowej na najsłynniejszych polskich uniwersytetach Akademii Krakowskiej (później Uniwersytecie Jagiellońskim), Uniwersytecie Lwowskim (m.in. św, Jan z Kęt, Mateusz i Walenty z Kęt, Eugeniusz Janota, Stanisław Krzyżanowski), przez działalność kolekcjonerską i badawczą (m. in. Ambroży Grabowski), po działalność społeczną, religijną i charytatywną (m. in. Celina Borzęcka). Lista ta jest cały czas uzupełniania i mamy nadzieję, że uda się dopisać do niej jeszcze wiele nazwisk zasłużonych Kęczan.
Zobacz kto ze znanych osób, zapisamych na kartach historii, wywodzi się z Kęt.