Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00-15:00
środa - 10:00-15:00
czwartek - 12:00-17:00
piątek - 10:00-15:00
sobota - nieczynne
niedziela - 10:00-14:00
Opłata za zwiedzanie Muzeum:
bilet normalny - 5,00 zł
bilet ulgowy - 2,50 zł
opłata za przewodnika - 15 zł
w niedzielę - wstęp bezpłatny
Kontakt:
101 rocznica przybycia I Brygady do Kęt
2016-01-22
W niedzielę mija 101 rocznica pobytu I Brygady Legionów w Kętach. Eksponaty zgromadzone w naszym muzeum, przypominają te związki i są żywym świadectwem poświęcenia i patriotyzmu mieszkańców Kęt i okolic. Jednym z bardziej ciekawszych obrazów, które od razu przyciągają wzrok osób, które odwiedzają nasze muzeum, jest portret marszałka Józefa Piłsudskiego, autorstwa kęczanina Edwarda Grabowskiego. Obraz powstał w 1936 r a więc rok po śmierci marszałka, więc jest on swoistym hołdem i alegorią. Uwagę zwraca nietypowa i oryginalna rama obrazu, która symbolizuje dystynkcje wojskowe. W tle widzimy górzysty krajobraz z rzeką, ale trudno przesądzać, czy to jest rzeka Soła.
Legioniści, na czele z Józefem Piłsudskim znaleźli się w Kętach 24 stycznia 1915 roku, gdzie trafili po ciężkich walkach w bitwie pod Łowczówkiem, w której brygada poniosła bardzo duże straty. Austriackie dowództwo podjęło decyzję, by zluzować wykrwawione oddziały i odesłać je na odpoczynek. Po przybyciu do miasta, legionistów rozlokowano w okolicznych wsiach, i tak do Osieka trafił dywizjon artylerii, w Bulowicach pierwotnie znalazł się 1 pułk piechoty (bataliony I i III), który po 31.01.1915 r. trafił do Wilamowic. W Kozach rozlokowano dywizjon kawalerii. W Bujakowie stacjonował V batalion piechoty i łączność, a w Kobiernicach VI. Do Czańca trafił V pułk piechoty. Dowództwo brygady, sztab, kantyna oficerska szpital, żandarmeria, areszt, prowiantura, kuchnia i tabory, znalazły się w Kętach. Sam Piłsudski zamieszkał w kamienicy o numerze 27, która ówcześnie należała do byłego powstańca styczniowego, aptekarza Eustachego Sokalskiego.
Najważniejszą częścią pobytu był odpoczynek i rekonwalescencja żołnierzy Piłsudskiego, dlatego od samego początku kilkutygodniowego pobytu legionistów, przygotowano dla ich lazarety, gdzie mogli wrócić do zdrowia. Największy szpital znajdował się w budynku Szkoły Powszechnej, inny mieścił się w budynku Seminarium przy ulicy Tadeusza Kościuszki a jeszcze inny w Bulowicach w pałacu Larischów. Żołnierze I Brygady Legionów byli również leczeni w szpitalu zorganizowanym przez Siostry Zmartwychwstanki, gdzie zostali otoczeni troskliwą opieką.
Życie codzienne legionistów przebiegało na odpoczynku, ale przede wszystkim było związane z doskonaleniem wojskowego rzemiosła. W Kętach i okolicy odbywały się ćwiczenia i różnorodne zajęcia wojskowe. Oficerowie i żołnierze ćwiczyli taktykę i prowadzenie ognia, zapoznawali się również z obsługą ciężkich karabinów maszynowych i nowoczesnych dział, w które z końcem lutego wyposażono I Brygadę.
Kęcka społeczność ochoczo i aktywnie zaangażowała się w niesienie różnorodnej pomocy legionistom. Organizowano publiczne zbiórki pieniędzy, czego pamiątką jest zachowana do naszych czasów tarcza legionowa na której widnieją nazwiska ofiarodawców. Warto podkreślić, że tego typu zabytek jest dzisiaj rzadkością w polskich muzeach. W mieście prężnie działała Liga Kobiet, która pod przewodnictwem Bronisławy Dworzańskiej i Leokadii Chodorkowskiej i załatwiały najbardziej przyziemne sprawy żołnierzy. Na potrzeby legionistów w mieście powstały herbaciarnia i szwalnia.
Kęczanie nie tylko organizowali doraźną pomoc, lecz również ochoczo wstępowali do oddziałów Piłsudskiego. W czasie I wojny światowej przez trzy brygady Legionów Polskich przewinęło się kilkudziesięciu ochotników z miasta i okolic.
Wymarsz z Kęt nastąpił w dniach 26-28 lutego 1915 roku, legioniści od razu zostali skierowani nad Nidę, by kontynuować swoją żołnierską epopeję.
Pobyt legionistów w Kętach okazał się wielkim sukcesem organizacyjnym. W naszym mieście I Brygada została zreorganizowana i dozbrojona w nowoczesny sprzęt. Bez cienia przesady można stwierdzić, że to właśnie w naszym mieście „Narodziło się wojsko polskie” i warto o tym pamiętać.
Zapraszamy do odwiedzenia naszego muzeum, gdzie można szczegółowo poznać historię pobytu Józefa Piłsudskiego w Kętach i zobaczyć wiele ciekawych eksponatów związanych z pobytem żołnierzy I Brygady. Prowadzimy również zajęcia edukacyjne poświęcone tej tematyce.
Pracownik muzealny w stroju oficera legionów na tle sali muzealnej | Pracownik muzeum w mundurze oficera legionów w sali muzealnej | Zdjęcie grupowe legionistów podczas pobytu w Kętach |
Zdjęcie grupowe legionistów podczas pobytu w Kętach | Ćwiczenia wojskowe żołnierzy I Brygady |