Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00-15:00
środa - 10:00-15:00
czwartek - 12:00-17:00
piątek - 10:00-15:00
sobota - nieczynne
niedziela - 10:00-14:00
Opłata za zwiedzanie Muzeum:
bilet normalny - 5,00 zł
bilet ulgowy - 2,50 zł
opłata za przewodnika - 15 zł
w niedzielę - wstęp bezpłatny
Kontakt:
86 Spotkanie przy armacie
2017-01-25
We wtorek 7 lutego o godz. 17.00 w Muzeum Aleksandra Kłosińskiego w Kętach odbędzie się kolejne 86 Spotkanie przy armacie. Spotkanie poprowadzi dr hab. Hubert Chudzio profesor Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, który opowie o działalności Centrum.
Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń jako jednostka badawcza od ponad 6 lat funkcjonuje w ramach Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jej zbiory (w tym także muzeum, biblioteka i archiwum) mieszczą się w krakowskim Forcie Skotniki.
Pracownicy Centrum zajmują się głównie dokumentowaniem losów polskich Sybiraków oraz Polaków wypędzonych ze swoich domów przez okupanta niemieckiego w czasie II wojny światowej. Przykładowo, do dziś udało się zebrać około 700 filmowych relacji świadków historii. Centrum swoje prace prowadzi nie tylko w kraju, ale również za granicą. Dotychczas, poza Polską, misje naukowe Centrum miały miejsce w Kanadzie, USA, Australii, Afryce Wschodniej i Południowej (RPA, Uganda, Tanzania, Kenia, Zambia, Zimbabwe), Izraelu oraz wielokrotnie w Wielkiej Brytanii.
W Polsce, między innymi, badaniom poddana została Żywiecczyzna i otaczające ją tereny. Na bazie zebranych materiałów powstał film: „Wypędzeni. Saybusch Aktion”. Wspomniany film oraz prezentacja dotycząca działalności krakowskiego Centrum zostanie przedstawiona przez prelegenta na spotkaniu w Muzeum w Kętach.
Hubert Chudzio Jest zatrudniony w Katedrze Historii XIX wieku w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – jest dr hab. i profesorem UP. Współpracuje z Biblioteką Polską w Paryżu oraz placówkami naukowymi i kulturalnymi w Londynie i Nowym Jorku. Dla paryskiej placówki opracował katalog zbiorów tej instytucji. Od lat zajmuje się też szeroko pojętą tematyką przymusowych migracji od czasów Konfederacji Barskiej do czasów stalinowskich. Jest dyrektorem Centrum Dokumentacji Zsyłek Wypędzeń i Przesiedleń. Był inicjatorem powstania tej ważnej instytucji. Kierownik misji naukowych do Afryki Wschodniej (Kenia, Tanzania, Uganda, Zimbabwe, RPA, Zambia), Australii, Kanady, Izraela i wielokrotnie do Wielkiej Brytanii. Inicjator odbudowy polskiego cmentarza w Koji nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie i nekropolii w Abercorn w Zambii. Jako dziennikarz od lat współpracuje z telewizjami polskimi (TVP, TVN) i zagranicznymi (Discovery, Planete). Reżyseruje filmy o tematyce historycznej i archeologicznej. Uczestniczył jako dokumentalista w wykopaliskach archeologicznych w Egipcie (udział w 8 misjach)
Wstęp wolny.
Zapraszamy.
Plakat promujący wydarzenie |