Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00-15:00
środa - 10:00-15:00
czwartek - 12:00-17:00
piątek - 10:00-15:00
sobota - nieczynne
niedziela - 10:00-14:00
Opłata za zwiedzanie Muzeum:
bilet normalny - 5,00 zł
bilet ulgowy - 2,50 zł
opłata za przewodnika - 15 zł
w niedzielę - wstęp bezpłatny
Kontakt:
Muzeum zaprasza na wystawę na kęcki Rynek
2020-08-06
W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach otwiera wystawę o wojnie polsko-bolszewickiej. Będzie to wystawa posterowa, plenerowa. Na Rynku. Jeśli ktoś myśli, że niczym go nie zaskoczy, to głęboko się myli.
Cud nad Wisłą kojarzył się dotąd z bohaterską postawą Polaków w obronie granic po odzyskaniu upragnionej niepodległości dla Rzeczpospolitej. Spora odległość od frontu i żywy mit związany z pobytem Legionów w mieście nad Sołą zimą 1915 roku sprawił, że mieszkańcy ziemi kęckiej obok wydarzeń z lat 1919-1921 roku przechodzili w zasadzie obojętnie. Z większą uwagą przyglądali się temu, co działo się podczas powstań śląskich czy napiętej sytuacji w Cieszyńskiem.
Tymczasem udział mieszkańców Kęt i okolicy w tym konflikcie z lokalnej perspektywy wydaje się niezwykły. W lipcu i sierpniu 1920 roku do armii ochotniczej tworzonej przez gen. Józefa Hallera zgłosiło się 86 osób z samego miasta! – byli to głównie uczniowie Seminarium Nauczycielskiego w Kętach oraz kęccy harcerze. Niewiele miast może poszczycić się taką mobilizacją w trudnych czasach. Oprócz nich kęccy muzealnicy opowiadają o uczestnikach wojny, którzy znacznie wcześniej zaciągnęli się do wojska – takich jak Stanisław Królicki.
– Przed przystąpieniem do pracy myśleliśmy, że mierzymy się z epizodem w historii miasta – mówi Paula Wojewodzic, współautorka wystawy. – Źródła, do których udało się dotrzeć, pokazały jak wojna polsko-bolszewicka była ważnym wydarzeniem w życiu naszych przodków. Dobrze ilustruje to także Kronika Sióstr Zmartwychwstanek z tego okresu, do której wielokrotnie się odwołujemy.
– Na wykaz ochotników wojny polsko-bolszewicki naprowadził nas Michał Jarnot z bielskiego oddziału Archiwum Państwowego, za co serdecznie mu dziękujemy – mówi Łukasz Gieruszczak, dyrektor muzeum. – Mamy nadzieję, że wystawa stanie się przyczynkiem do pogłębionych badań i analiz nad tym wątkiem w naszej historii – dodaje.
Wystawa składa się z 10 plansz, na których znalazły się archiwalne zdjęcia, zdigitalizowane eksponaty kęckiego muzeum, mapy, wykazy nazwisk i wiele innych ciekawostek.
Wystawa „Wojna polsko-bolszewicka. Kęckie wątki – historia – konteksty”
Wystawa plenerowa – Rynek w Kętach: 15 sierpnia – 30 września 2020 r.
(15 sierpnia 2020 r. na kęckiej strzelnicy Grupa Operacyjna „Kęty” organizuje obchody Święta Wojska-Polskiego. Muzeum jest partnerem wydarzenia i zaprasza o godz. 14.00 na wykład dra Andrzeja Małysy poświęcony właśnie wojnie polsko-bolszewickiej. Wykład odbędzie się na świeżym powietrzu z uwagi sytuację związaną z COVID-19)
Wystawa "Wojno polsko-bolszewicka..." |